O pielgrzymowaniu debatowano podczas corocznego spotkania Papieskich Akademii.
„Życie jest pielgrzymką, a człowiek jest wędrowcem (viator), pielgrzymem, który idzie drogą prowadzącą go do upragnionego celu” – to fragment listu Ojca Świętego do kard. Gianfranco Ravasii, przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Kultury, napisanego z okazji corocznego spotkania Papieskich Akademii. Takich Akademii jest 7, a wśród nich np. Akademia Teologiczna i Akademia Sztuk Pięknych. Tym razem spotkanie zostało zorganizowane przez Akademię Archeologii i Akademię „Cultorum Martyrum” i poświęcone zostało tematowi „Ad limina Petri. Zabytki związane z pielgrzymowaniem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”.
Cały swój list papież poświęcił tematowi pielgrzymki w kontekście zbliżającego się Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Franciszek podkreślił, że pielgrzymka do Drzwi Świętych to jeden z najważniejszych sposobów uczestnictwa w Roku Jubileuszowym. Jej celem ma być nawrócenie i doświadczenie radości spotkania miłosiernego Boga. Trzeba pamiętać, że Boga odnajdujemy w drugim człowieku, tak w pielgrzymie, jak w każdym obcym, którego spotykamy na drodze naszego życia. Franciszek przypomniał tu słowa Jezusa: „byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; … Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
Jak co roku Akademie przyznały też nagrody młodym uczonym i instytucjom naukowym. Otrzymały je portugalskie Stowarzyszenie „Wykopaliska w Mértola”, zajmujące się odkryciami archeologicznymi z okresu wczesnochrześcijańskiego i arabskiego, oraz dwoje naukowców z Rzymu i Salamanki.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.