Życie jest pielgrzymką

O pielgrzymowaniu debatowano podczas corocznego spotkania Papieskich Akademii.

„Życie jest pielgrzymką, a człowiek jest wędrowcem (viator), pielgrzymem, który idzie drogą prowadzącą go do upragnionego celu” – to fragment listu Ojca Świętego do kard. Gianfranco Ravasii, przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Kultury, napisanego z okazji corocznego spotkania Papieskich Akademii. Takich Akademii jest 7, a wśród nich np. Akademia Teologiczna i Akademia Sztuk Pięknych. Tym razem spotkanie zostało zorganizowane przez Akademię Archeologii i Akademię „Cultorum Martyrum” i poświęcone zostało tematowi „Ad limina Petri. Zabytki związane z pielgrzymowaniem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”.

Cały swój list papież poświęcił tematowi pielgrzymki w kontekście zbliżającego się Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Franciszek podkreślił, że pielgrzymka do Drzwi Świętych to jeden z najważniejszych sposobów uczestnictwa w Roku Jubileuszowym. Jej celem ma być nawrócenie i doświadczenie radości spotkania miłosiernego Boga. Trzeba pamiętać, że Boga odnajdujemy w drugim człowieku, tak w pielgrzymie, jak w każdym obcym, którego spotykamy na drodze naszego życia. Franciszek przypomniał tu słowa Jezusa: „byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; … Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

Jak co roku Akademie przyznały też nagrody młodym  uczonym i instytucjom naukowym. Otrzymały je portugalskie Stowarzyszenie „Wykopaliska w Mértola”, zajmujące się odkryciami archeologicznymi z okresu wczesnochrześcijańskiego i arabskiego, oraz dwoje naukowców z Rzymu i Salamanki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9