Tysiące Polaków pielgrzymowało do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville w Stanach Zjednoczonych.
32. Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna wyruszyła z Chicago. W czasie dwudniowej drogi pątnicy rozważali słowa „Trzymaj się ręki Matki”.
„Trzymaj się ręki Matki” to zachęta jaką Papież Franciszek w pierwszym dniu Nowego Roku 2019 wypowiedział w swojej homilii w Watykanie odprawiając Mszę św. w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Temat ten stał się myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki i rozwinięty był w konferencjach w czasie drogi.
Gościem honorowym tegorocznej pielgrzymki był kapelan prezydenta Rzeczpospolitej Polski, ks. Zbigniew Kras. Dla ponad 5 tysięcy pielgrzymów odprawił on w Chicago Mszę koncelebrowaną na wyjście pielgrzymki. Odczytał poruszający i pełen patriotyzmu list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich pątników, życząc duchowych owoców na pielgrzymim szlaku.
Liczba pielgrzymów w czasie drogi wzrastała i w drugim dniu pielgrzymowania do sanktuarium w Merrillville przybyło już ponad 7 tys. pielgrzymów oraz drugie tyle, którzy przyjechali całymi rodzinami powitać pieszą pielgrzymkę i uczestniczyć w Eucharystii na jej zakończenie. Jest to niewątpliwie największe wydarzenie religijne Polonii w Stanach Zjednoczonych dające świadectwo wiary i zarazem polskości.
Również w sanktuarium pielgrzymów przywitał ks. Zbigniew Kras. W darze od prezydenta Andrzeja przekazał sanktuarium biało–czerwoną flagę. W swoim przesłaniu pan prezydent napisał m.in.: „Eksponujcie ją z dumą i radością – jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości. Jako znak wspaniałego dziedzictwa poprzednich pokoleń, którego podjęcie pozwala nam budować dojrzałą i twórczą wspólnotę. Jako symbol znakomitych dokonań naszego narodu, które możemy pomnażać poprzez wzajemną współpracę i otwartość na drugiego człowieka. Niech i dziś jej widok umacnia w nas ducha wzajemnego szacunku, zrozumienia i jedności”.
W niedzielę poprzedzającą pielgrzymkę ks. Kras poświęcił w sanktuarium w Merrillville tablicę upamiętniającą chicagowskie centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.