Parafianie z krakowskiej Woli Duchackiej świętowali w niedzielę, 25 października, prymicje biskupie swego rodaka.
Bp Wiesław Śpiewak urodził się w 1963 r. na Woli Duchackiej. W dzieciństwie chciał zostać ornitologiem. Był ministrantem, lektorem i członkiem oazy w kościele parafialnym. Zdecydowawszy się na obranie drogi kapłańskiej, wybrał dobrze sobie znanych zmartwychwstańców, którzy od kilkudziesięciu lat prowadzą parafię na Woli Duchackiej.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. w Krakowie. Od 1997 r. był w Rzymie sekretarzem generała zmartwychwstańców i postulatorem generalnym zgromadzenia. Od 1998 r. łączył te obowiązki z pracą duszpasterską w parafii w pobliżu słynnego sanktuarium na Mentorelli.
Od 2010 do 2015 r. kierował polską prowincją zmartwychwstańców, której władze mieszczą się w Krakowie. Polska prowincja obejmuje 8 krajów: Polskę, Australię, Austrię, Niemcy, Słowację, Ukrainę, Bułgarię i Włochy.
13 czerwca 2015 r. papież Franciszek mianował ks. Śpiewaka ordynariuszem diecezji Hamilton na Wyspach Bermudzkich.
- Archipelag ma ok. 140 wysp, w większości niewielkich. Bermudczycy mieszkają głównie na 7 największych wyspach. Wszystkie one są połączone ze sobą mostami. Długość tego atolu wynosi nieco ponad 30 km. W najszerszym miejscu wyspy mają 3 km. Mieszka tam 65 tys. osób, z czego 9,5 tys. to katolicy. Praktykuje jakieś 2,5 tys. spośród nich. Wśród Bermudczyków przeważają potomkowie Anglików, Irlandczyków i Portugalczyków z Azorów. Mieszkają tam także Filipińczycy – powiedział bp Śpiewak.
Wyspy są odległe ok. 1000 kilometrów od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się Filadelfia i Nowy Jork. Z Nowego Jorku leci się samolotem niecałe 2 godziny, z Londynu 6 godzin.
- Jest tam 6 kościołów, w tym katedra św. Teresy od Dzieciątka Jezus i 5 parafii. Zależy mi na zbudowaniu dobrej wspólnoty kapłańskiej, współpracującej i wspierającej się wzajemnie. Muszę dopracować mój angielski i przełożyć znajomość włoskiego na portugalski. Jeżeli będzie trzeba, to nauczę się również filipińskiego - powiedział nowy ordynariusz diecezji Hamilton.
- Zamierzam, podobnie jak w mojej włoskiej parafii w Capranice, również i na Bermudach wędrować ze diecezjanami po drogach wiary. Chcę być blisko nich, blisko ich spraw i życia. O Krakowie i bliskiej mi Woli Duchackiej na pewno jednak nie zapomnę - dodał bp Śpiewak.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.