Biskup z Woli Duchackiej

Bogdan Gancarz

publikacja 25.10.2015 16:21

Parafianie z krakowskiej Woli Duchackiej świętowali w niedzielę, 25 października, prymicje biskupie swego rodaka.

Biskup z Woli Duchackiej Bogdan Gancarz /Foto Gość Biskup Bermudów ze wzruszeniem wrócił do rodzinnej parafii

Ks. Wiesław Śpiewak CR, pochodzący z duchackiej parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego, przyjął 1 października świecenia biskupie i został ordynariuszem diecezji Hamilton na dalekich Bermudach.

Na znak związków z Krakowem, w swym herbie biskupim umieścił m.in. stylizowana literę K, nakrytą koroną monarszą.

- Byłem świadkiem święceń biskupich ks. Śpiewaka w katedrze św. Teresy w Hamilton. Głównym konsekratorem był jego poprzednik bp Robert Kurtz CR. Nasz rodak stanie na czele niewielkiej, ale bardzo zżytej, bardzo zgranej wspólnoty katolickiej na Bermudach, archipelagu wysp, położonym ok. tysiąca kilometrów od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy z tego dumni. Dlatego świętujemy wraz z nim jego prymicje biskupie w naszym kościele - powiedział ks. Bartłomiej Gzella CR, proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego na krakowskiej Woli Duchackiej.

Biskup-rodak nie krył zaś wzruszenia.

- Tutaj, na Woli, zaczęło się moje życie, tutaj zacząłem służbę przy ołtarzu, jako ministrant, jeszcze w starym kościele, tutaj też urosło moje powołanie kapłańskie, które przyprowadziło mnie do furty zakonnej zmartwychwstańców. Ta Eucharystia, nasza wspólna modlitwa, jest dziękczynieniem za to, że Pan Bóg pozwolił mi spotkać Was na drogach mojego życia. Byliście świadkami moich porażek Czułem się tu rozumiany, akceptowany i kochany - zwrócił się do parafian bp Wiesław Śpiewak.

Kościół pw. Zmartwychwstania, nad którego drzwiami wisiał wielki transparent z wizerunkiem biskupa-rodaka i napisem „Witaj w domu”, był zaś wypełniony po brzegi.

Przyszli kapłani, rodzina biskupa, parafianie, wreszcie liczna reprezentacja Bractwa Kurkowego. Wśród kilkudziesięciu kapłanów był m.in. prowincjał polskich zmartwychwstańców ks. Krzysztof Swół CR. Kazanie wygłosił zaś ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII.

Parafianie nie kryli dumy z biskupiej godności swego współparafianina.

- Dziękujemy Chrystusowi Zmartwychwstałemu, że z naszej parafii wyszedł biskup. Znamy go tu od dziecka -  powiedziała Ilona Marczewska.

- Ja również pamiętam go z dawnych lat, gdy jeszcze był ministrantem. Zapamiętałam, że gdy kiedyś przenosiliśmy Pana Jezusa do Ciemnicy, to zwracał uwagę głośno rozmawiającym chłopcom - dodała Elżbieta Szydło.

- Ja z kolei zapamiętałam go już jako księdza, gdy z wielką swadą, porywająco, głosił rekolekcje w naszym  kościele. Za to wszystko chcemy mu podziękować - powiedziała parafianka Maria Żywczyńska.

Bp Wiesław Śpiewak urodził się w 1963 r. na Woli Duchackiej. W dzieciństwie chciał zostać ornitologiem. Był ministrantem, lektorem i członkiem oazy w kościele parafialnym. Zdecydowawszy się na obranie drogi kapłańskiej, wybrał dobrze sobie znanych zmartwychwstańców, którzy od kilkudziesięciu lat prowadzą parafię na Woli Duchackiej.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. w Krakowie. Od 1997 r. był w Rzymie sekretarzem generała zmartwychwstańców i postulatorem generalnym zgromadzenia. Od 1998 r. łączył te obowiązki z pracą duszpasterską w parafii w pobliżu słynnego sanktuarium na Mentorelli.

Od 2010 do 2015 r. kierował polską prowincją zmartwychwstańców, której władze mieszczą się w Krakowie. Polska prowincja obejmuje 8 krajów: Polskę, Australię, Austrię, Niemcy, Słowację, Ukrainę, Bułgarię i Włochy.

13 czerwca 2015 r. papież Franciszek mianował ks. Śpiewaka ordynariuszem diecezji Hamilton na Wyspach Bermudzkich.

- Archipelag ma ok. 140 wysp, w większości niewielkich. Bermudczycy mieszkają głównie na 7 największych wyspach. Wszystkie one są połączone ze sobą mostami. Długość tego atolu wynosi nieco ponad 30 km. W najszerszym miejscu wyspy mają 3 km. Mieszka tam 65 tys. osób, z czego 9,5 tys. to katolicy. Praktykuje jakieś 2,5 tys. spośród nich. Wśród Bermudczyków przeważają potomkowie Anglików, Irlandczyków i Portugalczyków z Azorów. Mieszkają tam także Filipińczycy – powiedział bp Śpiewak.

Wyspy są odległe ok. 1000 kilometrów od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się Filadelfia i Nowy Jork. Z Nowego Jorku leci się samolotem niecałe 2 godziny, z Londynu 6 godzin.

- Jest tam 6 kościołów, w tym katedra św. Teresy od Dzieciątka Jezus i 5 parafii. Zależy mi na zbudowaniu dobrej wspólnoty kapłańskiej, współpracującej i wspierającej się wzajemnie. Muszę dopracować mój angielski i przełożyć znajomość włoskiego na portugalski. Jeżeli będzie trzeba, to nauczę się również filipińskiego - powiedział nowy ordynariusz diecezji Hamilton.

- Zamierzam, podobnie jak w mojej włoskiej parafii w Capranice, również i na Bermudach wędrować ze diecezjanami po drogach wiary. Chcę być blisko nich, blisko ich spraw i życia. O Krakowie i bliskiej mi Woli Duchackiej na pewno jednak nie zapomnę - dodał bp Śpiewak.