W Bangladeszu został zastrzelony przez grupę współpracującą z tzw. Państwem Islamskim (ISIS) 50-letni Cesare Tavella z holenderskiej humanitarnej organizacji pozarządowej.
Pracuje ona „na rzecz świata bez ubóstwa, niesprawiedliwości i nierówności, w którym ludzie mogli by żyć godnie i dobrobycie”. Policja wykluczyła zabójstwo na tle rabunkowym, gdyż nie zginęły rzeczy osobiste zamordowanego.
„Jesteśmy zszokowani i zasmuceni zamordowaniem włoskiego pracownika pomocy społecznej – powiedział biskup pomocniczy stołecznej Dhaki. – Jako Kościół katolicki wyrażamy potępienie tego ohydnego czynu i naszą solidarność z rodziną, jak też z narodem włoskim. Również urzędnicy państwowi oraz liczni przywódcy potępili to morderstwo – dodał bp Theotonius Gomes .
W Bangladeszu jest powszechna obawa co do obecności Państwa Islamskiego. Biskup pomocniczy stolicy Bangladeszu zdaje sobie sprawę, że przybrało ono postać globalną i wiele grup jest dzisiaj pod wpływem ISIS. Wciąż jednak ma nadzieję, że władze Bangladeszu podejmą odpowiednie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom.
„Zaniepokojeni rozwojem przemocy i fundamentalizmu w naszym kraju, apelujemy do rządu, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy ludzie z otwartym umysłem mogą być potencjalnymi ofiarami egzekucji bez sądu” – zaznaczył bp Gomes. Dodał, że katolicy nadal będą „żyć w pokoju i z wiarą, bo ich życie jest w rękach Boga”.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.