Ksiądz faworytem do pokojowego Nobla

Katolicki ksiądz z Erytrei Mussie Zerai, pomagający we Włoszech uciekinierom z Afryki, jest faworytem do Pokojowej Nagrody Nobla - ogłosił w czwartek dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Kristian Berg Harpviken.

Według eksperta Mussie Zerai powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla w 2015 roku, gdyż "jego numer telefonu jest ostatnią nadzieją dla wielu zdesperowanych uchodźców przedostających się na kruchych łodziach przez Morze Śródziemne". Z drugiej strony - jak podkreśla Harpviken - za przychylną postawę wobec imigrantów pokojowego Nobla mogłaby otrzymać burmistrz włoskiej wyspy Lampedusa Giusi Nicolini.

Na drugim miejscu swojej tzw. krótkiej listy dyrektor PRIO umieścił rosyjską redakcję "Nowaja Gazieta". Niezależnej rosyjskiej gazecie Pokojowa Nagroda Nobla należy się za to, że "mimo utraty kilku dziennikarzy w wyniku brutalnych ataków kontynuuje działalność na rzecz zmiany sytuacji w Rosji". Nagrodę mogłyby otrzymać także radiostacja Echo Moskwy lub stacja telewizyjna Dożd.

Na trzecim miejscu Harpviken wymienił organizację pozarządową Iraq Body Count (IBC), która jako jedyna zajmuje się liczeniem cywilnych ofiar wojny w Iraku od 2003 roku. Inni kandydaci działający na podobnym polu to Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i organizacja Human Rights Data Analysis Group z siedzibą w San Francisco.

Czwartą pozycję na liście faworytów norweskiego eksperta zajęło japońskie stowarzyszenie "Artykuł 9", broniące w konstytucji zapisu mówiącego o pacyfistycznym charakterze państwa japońskiego.

Na piątym miejscu Harpviken wymienił specjalną przedstawicielkę ONZ ds. przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych Zainab Bangurę ze Sierra Leone, a także kenijskiego ginekologa Denisa Mukwege.

Laureata Pokojowej Nagrody Nobla poznamy 9 października w Oslo. Werdykt do chwili ogłoszenia pozostaje tajny, a autor tzw. krótkiej listy faworytów nie jest związany z przyznającym Pokojową Nagrodę Nobla Norweskim Komitetem Noblowskim. Typy Harpvikena mają charakter spekulacji, ale w poprzednich latach udawało mu się wskazać laureatów.

Oficjalnie wiadomo jedynie, że w 2015 roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 273 kandydatury. Wśród nich jest 205 osób oraz 68 organizacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11