Stanowisko Kościołów Europy wobec kryzysu społecznego

Zaniepokojenie Kościołów Europy aktualnym kryzysem na naszym kontynencie, związanym z napływem uchodźców i udzielaniem im pomocy oraz azylu, wyrazili kard. Reinhard Marx i biskup Christopher Hill.

Niemiecki purpurat jest przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), a duchowny anglikański – Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), skupiającej wspólnoty innych wyznań. Spotkali się oni 18 września w Monachium. Zastanawiali się nad konsekwencjami humanitarnymi tej sytuacji, potwierdzając solidarność reprezentowanych przez siebie Kościołów z ludźmi, którzy usiłują dotrzeć do Europy, by znaleźć tu schronienie i bezpieczeństwo.

„Los tych, którzy cierpią na Bliskim Wschodzie, w tym chrześcijan tego regionu, atakowanych z różnych stron, pozostaje priorytetem naszych modlitw i naszego stałego poparcia we współpracy z instytucjami europejskimi” – zauważył po spotkaniu bp Hill. Natomiast kard. Marx powiedział: „Ludzie, które przybywają do Europy, nie mogą obwiać się utonięcia czy uduszenia. Trzeba im też zapewnić sprawiedliwe postępowanie przy rozpatrywaniu prośby o azyl. Są to minimalne standardy, które powinny obowiązywać w całej Europie” – dodał arcybiskup Monachium.

Na spotkaniu bp Hill i kard. Marx mówili również o takich problemach, jak bezrobocie ludzi młodych czy kryzys ekologiczny w Europie i poza nią. Obaj przewodniczący przedyskutowali wspólne stanowisko KEK i COMECE wobec kryzysu gospodarczego w Europie. Zwrócili uwagę na jednomyślność obu organizacji, które stanowią wspólny głos chrześcijan w rozmowach z Unią Europejską, jak też ich wysiłek, aby Kościoły były konstruktywnymi partnerami stałej realizacji projektu zjednoczonej Europy. Wyrazili także nadzieję na dalszy rozwój dialogu z instytucjami UE oraz zadowolenie z dobrze układającej się współpracy między sekretariatami Konferencji Kościołów Europejskich i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej w Brukseli.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MIGRACJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9