W wigilię 49. Dnia Środków Społecznego Przekazu, obchodzonego w Polsce w trzecią niedzielę września, na Jasnej Górze trwała dziś szczególna modlitwa za wszystkich polskich dziennikarzy.
Przy okazji pielgrzymki czytelników i pracowników Tygodnika Katolickiego Niedziela abp Wacław Depo apelował o posłuszeństwo mediów w sprawach wiary i moralności. Jak przekonywał, nie trzeba się bać Ewangelii i Kościoła, bo Chrystus przyszedł, by nas zbawić, a nie potępić.
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu zauważył, że kiedy przeminęło już pokolenie papieskich pielgrzymek, pierwsze tzw. pokolenie Solidarności, powraca pytanie o dziedzictwo prawdy i wolności, które decydują o tożsamości narodu i Kościoła: „Przypomnijmy, że niemal wszystkie narody Europy z obojętnością przyjęły brak odwołania się do chrześcijaństwa w preambule do Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej, pomimo przymilnych spotkań z Janem Pawłem II, a dzisiaj to samo gremium uczy nas rachunku sumienia na fundamencie miłości Boga i bliźniego”.
Nawiązując do hasła pielgrzymki Niedzieli abp Depo podkreślił, że Polsce „potrzebne jest nowych ludzi plemię”, które nie będzie usiłowało rozdzielać świata Bożego i ludzkiego, i które w każdej pracy dla dobra Ojczyzny będzie potrzebowało modlitwy. Do dziennikarzy katolickich przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu apelował, by byli ludźmi wiary i misji Kościoła, świadkami, a nie głosicielami własnych, choćby najbardziej błyskotliwych teorii.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.