Krzyż i przemiana śmierci w życie

Jak to się dokonuje - tłumaczył prymas abp Wojciech Polak.

Na Krzyżu ukazuje się najpełniej przemiana śmierci w życie - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. Przewodniczył on uroczystościom jubileuszowym z okazji 300-lecia kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie.

W homilii metropolita gnieźnieński zauważył, że 300-lecie istnienia tego kościoła jest niewątpliwie powodem do dumy i radości. "Spoglądamy bowiem w przeszłość dawniejszą niż każda i każdy z nas, a jednocześnie - jako współczesne pokolenie tutejszych mieszkańców - dziś obficie korzystamy z owoców tej duchowej troski naszych przodków. Rodzi się więc w sercach wszystkich uczucie wdzięczności" - powiedział.

Prymas Polski przywołał m.in. postać fundatora świątyni, a także tych, którzy pod przewodnictwem obecnego proboszcza podjęli się wielkiego dzieła remontu kościoła. Podkreślił, że odkryta w trakcie prac pasyjna polichromia i znajdujący się pośrodku głównego ołtarza obraz „Zdjęcia Jezusa Chrystusa z krzyżaˮ znajdują swoje szczególne odniesienie do tytułu kościoła i parafii, obdarowanej w XVIII wieku przez Klemensa XI przywilejem obchodzenia odpustu w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego.

Według metropolity gnieźnieńskiego właśnie to „wyróżnia to miejsce i ten kościółˮ, wierni są bowiem zaproszeni, aby wejść odważnie w tajemnicę męki, ukrzyżowania i śmierci Chrystusa, by w niej odkrywać zbawienie i życie. "Na Krzyżu bowiem - jak to trafnie wyraził kiedyś Benedykt XVI - ukazuje się najpełniej przemiana śmierci w życie. Stąd krzyż nazywany jest drzewem życia. Jest miejscem zwycięstwa nad złem, grzechem i śmiercią" - powiedział metropolita gnieźnieński.

Zaznaczył, że z kościołem człowiek wierzący wiąże swoje życie. Widzialna budowla staje się dla niego znakiem i miejscem spotkania z Bogiem i jednocześnie doświadczeniem wspólnoty Kościoła, zbudowanego już nie z desek czy kamieni, ale z żywych ludzi, do którego przez sakrament chrztu świętego przecież przynależy. "Wiąże więc swoje życie z konkretnym miejscem, bo rozumie, że jest ono potrzebne, aby wprowadzać go w tajemnicę Bożego życia. Przez głoszone tutaj, w kościele, Słowo Boże i sprawowane sakramenty, a zwłaszcza Eucharystię, staje się uczestnikiem Bożego życia" - dodał prymas.

Przypomniał, że w sakramencie chrztu świętego każdy zostaje wszczepiony jak latorośl w Chrystusa. Przez chrzest zostaje zanurzony w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu, otrzymuje dar życia. "Od wiary, jak przypominał o tym w swej encyklice o nadziei chrześcijańskiej papież Benedykt XVI, oczekuje przecież prawdziwego życia, wiecznego życia, życia, które całkowicie i bez zastrzeżeń, w całej pełni, po prostu jest życiem. W Eucharystii umacnia i karmi je łaską i mocą żywego Boga, bo spożywa przecież chleb życia. A w sakramencie pojednania i pokuty odzyskuje na nowo utracone przez grzech życie. Wraz z łaską przebaczenia i pojednania Bóg przywraca nam życie. Przebaczenie bowiem to siła, jak wspomina w swej bulli ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia papież Franciszek, która przywraca do nowego życia i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją" - powiedział abp Polak.

Podkreślił, że ten jubileusz to podziękowanie Bogu i ludziom za tak pięknie odnowiony kościół i za trzy wieki wiary i pobożności ludzi, którzy tutaj się gromadzą, mając przed oczyma Chrystusa wywyższonego na krzyżu. Zauważył też, że papież Franciszek, przypominając nam, że Kościół jest powołany do tego, aby zawsze był otwartym domem Ojca, bardzo konkretnie wskazuje, że jednym ze znaków takiej perspektywy muszą być po prostu otwarte drzwi naszych kościołów. "Życzę więc dziś, w tym radosnym dniu, aby tak właśnie było i tutaj, aby nikt i nigdy, kto przychodzi na to święte miejsce, szukając Boga, nie napotkał chłodu zamkniętych drzwi, dosłownie i w przenośni" - zakończył abp Wojciech Polak.

Kościół w Żołędowie został ufundowany w 1715 r. przez hr. Adama Moszczeńskiego. Niestety, wraz z upływem czasu drewniana konstrukcja domagała się generalnego remontu. Wiosną 2011 w ratowanie zabytkowego kościoła włączyli się parafianie. Kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie sprawiły, że świątynia została odnowiona - począwszy od fundamentów aż po czubek iglicy na wieży.

W 2011 r. podczas usuwania wewnętrznych tynków stwierdzono w świątyni obecność polichromii: odkryto sceny „Modlitwy w Ogrójcu”, „Biczowania Pana Jezusa” czy „Cierniem ukoronowania”. Prawdziwym wyzwaniem była też renowacja organów - dzięki niezwykle żmudnemu procesowi udało się uratować zabytkowy, pięciogłosowy instrument z 1888 r.

W uroczystościach uczestniczyli biskup bydgoski Jan Tyrawa, kapłani diecezji bydgoskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i gdańskiej, zgromadzeń zakonnych, przedstawiciele władz różnych szczebli, instytucji, urzędów, mieszkańcy parafii. Po zakończonej Eucharystii wszyscy przeszli do Parku Nadleśnictwa Żołędowo. Tam na pamiątkę 300-lecia świątyni abp W. Polak, bp J. Tyrawa i ks. Jarosław Kubiak zasadzili dąb.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8