Hiszpania: biskupi o sytuacji uchodźców

Hiszpańscy biskupi apelują o większą otwartość na uchodźców.

„Europa, do której drzwi pukają osoby potrzebujące pomocy, musi bardziej zaangażować się w szukanie globalnych rozwiązań” – apelują hiszpańscy biskupi. Przypominają, że wobec „prawdziwej katastrofy humanitarnej” jaką przeżywają imigranci potrzebne są rozwiązania pilne i skuteczne.

„Oby codzienne wiadomości o ludziach, którzy uciekając przed wojną lub głodem giną w morzu lub na ziemi, nie wprowadziły nas w stan uśpienia. Papież Franciszek przestrzega, aby ‹globalizacja obojętności nie wysuszyła nam łzy›, abyśmy ‹nie przestali wołać przeciwko tej poważnej zbrodni wobec rodziny ludzkiej›” –  czytamy w liście.

Wobec tej prawdziwej katastrofy humanitarnej „powinny zaangażować się najpierw rządy, ale także obywatele. Trzeba wejść w skórę tego drugiego człowieka, aby zrozumieć jakie nadzieje i pragnienia pchają go do tego, by zostawić własną ziemię, rodzinę, znane miejsca, i od jakich sytuacji ucieka”.

Biskupi zwracają uwagę na ogromne nierówności pomiędzy krajami, przemoc oraz prześladowania spowodowane przez nieludzkie fanatyzmy lub inne racje polityczne. „Przyłączamy się raz jeszcze do wołania tylu organizacji i wspólnot chrześcijańskich, do mężczyzn i kobiet dobrej woli, których porusza ta dramatyczna sytuacja. Nie chcemy być wspólnikami obojętności i tzw. polityki wykluczenia, o której mówi Papież Franciszek”.

Biskupi przypominają, że już dwa lata temu prosili rząd, aby Hiszpania przyjęła uchodźców syryjskich. Prośba pozostała bez odpowiedzi. Teraz Konferencja Episkopatu ponownie, „prosi obywateli o zrozumienie i współpracę, a także oferuje uchodźcom wspólnoty i ośrodki”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9