Około 4 tys. imigrantów otrzymało pomoc w diecezji Kadyks-Ceuta w 2015 r.
Czytamy o tym w sprawozdaniu, które przedstawiła Fundacja „Ziemia Wszystkich” (Fundación „Tierra de Todos”). Przez terytorium diecezji prowadzi jeden ze szlaków, którymi imigranci usiłują dotrzeć do Europy.
Większość imigrantów, którym pomogła diecezjalna Fundacja „Ziemia Wszystkich”, pochodziła z Afryki, szczególnie z Maroka, podkreślił jej dyrektor Gabriel Delgado. Zapewnienie podstawowych potrzeb, w tym mieszkania; opieka nad kobietami-imigrantkami znajdującymi się w trudnej sytuacji; pomoc w znalezieniu pracy oraz udzielanie porad prawnych to niektóre formy działalności Fundacji. Z tej ostatniej skorzystało blisko 1700 imigrantów. Miejscowy ordynariusz bp Rafael Zornoza Boy podziękował Fundacji za pracę. Przypomniał też o skomplikowanej sytuacji w Cieśninie Gibraltarskiej.
Już na kontynencie afrykańskim, na granicy hiszpańskiej w Ceucie i Melilli, tysiące imigrantów czeka na sposobność, aby „nielegalnie przepłynąć cieśninę na prymitywnych łódkach i tratwach, narażając własne życie” – podkreślił bp Zornoza. Wielu ginie w wodach Morza Śródziemnego, inni padają ofiarą różnych mafii, szczególnie kobiety i osoby niepełnoletnie.
Warto zauważyć, że Fundacja „Ziemia Wszystkich” troszczy się także o formację zawodową ludzi młodych, szczególnie z rodzin ubogich lub patologicznych. W 2015 r. otrzymało ją ponad 800 osób w wieku od 14 do 30 lat, w tym także osoby niepełnosprawne.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.