Nie tylko komputer, konsola, komórka… Życie jest o wiele ciekawsze – przekonują ojcowie pasjoniści i na Białołęce tworzą dla młodych Misję Gabriela.
Na rozległym terenie parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty przy ul. Ostródzkiej 172 wyrosły mury kościoła, który w przyszłości ma się stać sanktuarium młodych i dla młodych. Będą mu patronować: św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej, który zmarł w wieku 24 lat, oraz inni święci młodziankowie. I chociaż kościół gotowy będzie dopiero za dwa, trzy lata, już teraz życie parafialne skupia się wokół szeroko rozumianej pomocy dzieciom i młodzieży, czyli tego, co niebawem będzie tutaj prowadzone nie tylko w skali warszawsko-praskiej diecezji, ale nawet całego kraju.
– Chcemy pomóc młodym ludziom odpowiedzieć na pytanie: jak sensownie żyć i być szczęśliwym? – mówi o. Przemysław Śliwiński CP, jeden z czterech pasjonistów posługujących na Białołęce. – Dzisiaj zagrożeniem nie są tylko narkotyki i przemoc. Młodzież zafascynowana jest światem wirtualnym, tam przenosi swoje zainteresowania, szuka przyjaciół, rady, wsparcia. W realnym świecie młodzi ludzie często radzą sobie gorzej: są osamotnieni i zagubieni, mają problemy z komunikacją, nawiązaniem i utrzymaniem przyjaźni, nie potrafią rozpoznać zagrożeń. Proponujemy spotkania i warsztaty, w których można rozwijać swoje pasje, ale też ze sobą współpracować, wspólnie stawiać czoła przeciwnościom, uczyć się wytrwałości i konsekwencji. Chcielibyśmy wypracować program pomagający młodym ludziom łagodnie i sensownie przejść przez okres dojrzewania i poszukiwania własnej drogi, który uczyłby nawiązywania dobrych relacji z rówieśnikami, rodzicami, dziadkami…
W kościele jak w ulu
Już w ubiegłym roku szkolnym w kilku pomieszczeniach na plebanii zorganizowano stałe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Pod okiem instruktorów chłopcy zainteresowani techniką poznawali tajniki budowy prostych urządzeń. Odbywały się też spotkania plastyczne, grupy rekonstrukcyjnej, warsztaty filmowe, konwersacje z języka francuskiego, a dla licealistów „Matematyka dla zuchwałych”. W parafii działają trzy gromady Skautów Europy, dwie schole, bielanki, dziecięce i młodzieżowe koła różańcowe oraz Oratorium św. Gabriela dla licealistów i studentów. W przyszłości do dyspozycji młodych zostanie oddany zmodernizowany i rozbudowany budynek, w którym teraz mieści się kaplica. Powstanie tam centrum z prawdziwego zdarzenia, z mnóstwem salek na warsztaty, miejsca spotkań nie tylko formacyjnych, ale także rekreacyjnych. Będą też pokoje gościnne dla przyjezdnych.
Coś dla rodziców
Na razie raz w tygodniu przy parafii spotykają się mamy maluszków. W przyszłym roku w centrum rodzice znajdą szersze zaplecze. Radą i wsparciem w wychowaniu dzieci i młodzieży będą służyli im psycholodzy, pedagodzy, logopedzi… Wszystko po to, by wzmocnić rodziny i zapobiegać kryzysom. – Jesteśmy parafią ludzi młodych. W czasie Mszy św. dla dzieci kaplica jest pełna i jest jak w ulu – śmieje się o. Śliwiński. – Rozbudowują się osiedla, powstają nowe domy, do których wprowadzają się młode małżeństwa i rodziny. Ze statystyk wynika, że ponad połowa przychodzi na niedzielne Eucharystie. Chcemy im towarzyszyć duchowo, ale też służyć pomocą w małżeńskich i rodzicielskich trudach.
Drugi św. Franciszek z Asyżu
Kiedy 21 września 2014 r. we włoskiej miejscowości Isola del Gran Sasso papieski wysłannik konsekrował sanktuarium św. Gabriela Possenti, na Białołęce abp Henryk Hoser wmurowywał kamień węgielny pod przyszłe miejsce kultu świętego młodzianka. Wcześniej praski ordynariusz odwiedził włoskie sanktuarium i postanowił podobne stworzyć w swojej diecezji. Misję tę zlecił pasjonistom – współbraciom włoskiego świętego. Kim był mało u nas znany św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej? Franciszek Possenti urodził się 1 marca 1838 r. w Asyżu. Został ochrzczony w tej samej chrzcielnicy, w której kilka wieków wcześniej pierwszy sakrament przyjmowali św. Franciszek i św. Klara. Jego ojciec był gubernatorem prowincji i choć rodzina liczyła trzynaścioro dzieci, żyło się jej dostatnio.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.