Wydzielony szlak dla pielgrzymów udających się do Bazyliki św. Piotra w Rzymie czy elektroniczny system rejestracji pielgrzymów to niektóre z nowości, jakie przed rozpoczęciem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia przygotowuje jego sekretariat.
W Watykanie opublikowano specjalny komunikat w tej sprawie.
By w ramach obchodów jubileuszowych umożliwić ogromnej liczbie pątników płynne przejście przez Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej, zostanie wyznaczony specjalny szlak, którym pielgrzymi będą mogli przejść pieszo do monumentalnej świątyni. Rzym spodziewa się bowiem napływu dużo większej liczby ludzi, niż ma to miejsce co roku. Wydzielony chodnik będzie zaczynał się przy Zamku Anioła. Dalej przebiegać będzie wzdłuż Via della Conciliazione i Placu Piusa XII, a kończyć się będzie na Placu św. Piotra przed Drzwiami Świętymi bazyliki. Jak twierdzą organizatorzy, ma to m.in. umożliwić wiernym odbycie krótkiej pielgrzymki.
By zapewnić płynność ruchu pątnikom, chodnik nie będzie dostępny dla zwykłych turystów. Dlatego też od października, głównie z myślą o przybywających do Rzymu wiernych z bardzo odległych miejsc na świecie, celem uniknięcia długich kolejek, wprowadzony zostanie elektroniczny system rejestracji pielgrzymów. Rejestrować się przez specjalną stronę internetową (http://www.im.va/content/gdm/pl.html) będą mogły zarówno grupy zorganizowane, jak i pątnicy indywidualni. Ci, którzy się nie zarejestrują wcześniej, będą mogli skorzystać z pomocy utworzonego w tym celu przy Via della Conciliazione 7 „Centrum pielgrzyma”.
Rejestracja nie będzie jednak konieczna przy przejściu przez Drzwi Święte w pozostałych rzymskich bazylikach papieskich, mianowicie św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Matki Bożej Większej.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).