Na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś nowenna przed obchodzoną 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.
Uroczystość ma charakter ogólnonarodowy i w tym roku wpisuje się w przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Nadal też do sanktuarium przybywają pielgrzymki piesze. Odbywają je nawet mieszkańcy Częstochowy.
„Wraz z Maryją chcemy dziękować za włączenie Polski do wspólnoty Kościoła i razem z Nią obudzić w sobie ducha ewangelizacji” – powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy o. Grzegorz Bartosik OFMConv. Jak zauważył franciszkanin, uroczyste obchody rocznicy chrztu Polski powinny przypomnieć nam na nowo o naszych korzeniach: „Dzisiaj widzimy, jak wiele jest ataków na Kościół w Europie, świecie i Polsce. Ma miejsce odcinanie się od korzeni chrześcijańskich. Ten jubileusz ma nam przypomnieć te nasze korzenie i rozpalić w nas charyzmat bycia chrześcijaninem” – powiedział o. Bartosik.
Mariolog zwróił uwagę, że tak jak podczas obchodów milenium chrztu Polski kard. Wyszyński oddał naród na nowo Maryi, tak i teraz trzeba nam nowego zawierzenia: „Wiemy, że wtedy wiara, zwłaszcza w młodym pokoleniu, była bardzo zagrożone przez świadomą ateizację i jednym z istotnych elementów była prośba, by Matka Boża ustrzegła naszą wiarę. I dzisiaj chcemy ten sam akt powtórzyć, bo zagrożenie jest chyba jeszcze większe” – podkreślił o. Bartoisk.
Eucharystie nowennowe są szczególnym wołaniem za Polskę. W wieczornych Mszach uczestniczą wierni częstochowskich parafii, przybywający w pieszych pielgrzymkach.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).