Wniebowzięcie Matki Bożej jest jednym z najbardziej popularnych świąt maryjnych w Hiszpanii. Asunta, czyli Wniebowzięta jest patronką wielu miejscowości w kraju, a także w Ameryce Łacińskiej.
W Hiszpanii Wniebowzięcie Matki Bożej było przedstawiane w malarstwie, poezji czy muzyce na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. Misterium z Elche. 14 i 15 sierpnia w miejscowej bazylice można zobaczyć przedstawienie, którego korzenie sięgają średniowiecza. Jego tematem jest wniebowzięcie Matki Bożej. Kopuła staje się niebem, z którego zstępują aniołowie, aby wziąć Maryję z duszą i ciałem do nieba. Punktem kulminacyjnym jest jej koronacja. W mieście biją wówczas dzwony i wybuchają sztuczne ognie. W sztuce biorą udział jedynie mężczyźni.
Setki wiernych przybyło dzisiaj także do miejscowości Serradilla koło Cáceres, aby uczcić jej patronkę. Przepiękna figura Wniebowziętej pochodzi z 1749 r., a jej autorem jest Luis Salvador Carmona. Anonimowy hymn sławił tę maryjną tajemnicę już w XVIII w.
Także w Ameryce Łacińskiej dzisiejsze święto jest bardzo popularne. Szczególny charakter ma on w stolicy Paragwaju Asunción. Miasto zostało założone właśnie 15 sierpnia 1537 r. Wniebowzięta jest pierwszą patronką kraju.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
Wśród biskupów wyróżnia się bardzo wysokim wzrostem i bezpośrednim stylem wypowiedzi.
Pobożność ludowa to główna siła napędowa korsykańskiego katolicyzmu.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.