Do miejsca, w którym sto lat temu żyła niezwykła dziewczyna przyjechało 160 młodych osób m.in. z diecezji tarnowskiej, rzeszowskiej, poznańskiej, z archidiecezji warszawskiej, lubelskiej, wrocławskiej, przemyskiej i krakowskiej. Towarzyszą im kapłani, siostry zakonne i klerycy.
Po raz pierwszy mieszkańcami miasteczka została też grupa z Hiszpanii. – Zaprosił mnie tu kolega, mówiąc, że jest bardzo fajnie. I rzeczywiście podoba mi się. Przyciągają ludzie, atmosfera, poczucie wspólnoty – mówi Monika z Hiszpanii.
Miasteczko Modlitewne, trwające od 27 VII do 2 VIII, to ogólnopolska inicjatywa KSM-u. Po raz pierwszy odbyło się w 2010 roku, a jego zalążkiem była dziewięciodniowa nowenna do bł. Karoliny. – Od początku jestem związana z KSM, więc postanowiłam tu przyjechać i zobaczyć, jak to wygląda i od razu zostałam burmistrzem miasteczka – śmieje się Magdalena Nowak z Kamionki Wielkiej.
Młodzi nocują w namiotach, rozłożonych wokół sanktuarium bł. Karoliny, a w ciągu dnia tworzą wyjątkową społeczność. Razem się modlą, poznają bł. Karolinę, rozmawiają i bawią. – Sceneria miasteczka namiotowego oraz stodoła, w której spożywa się posiłki, przypomina czasy przełomu XIX i XX wieku, czyli realia, w których żyła bł. Karolina – zauważają organizatorzy z KSM-u.
Miejsce sprzyja też modlitwie. – To spokojny czas spotkania z Bogiem i ściągania maski, które nosimy na co dzień i czasem sami się w tym gubimy. Tu nikt nas nie ocenia i możemy stanąć w prawdzie przed Bogiem, który jest miłosierny i pokazuje prawdę i piękno, które jest w nas – dodaje Asia Sułkowska z Limanowej, animatorka.
Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło „Mo(j)żesz więcej”. To nawiązanie do biblijnej nazwy naszej diecezji podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 – Synaj. – To również czas, by jak Mojżesz znaleźć wyjście z sytuacji bez wyjścia – podkreślają organizatorzy. Tegoroczne spotkanie jest również duchowym przygotowaniem do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. – Będziemy razem z bł. Karoliną, patronką przygotowań do ŚDM w diecezji tarnowskiej, wypraszać szczególne łaski i wstawiennictwo dla wszystkich organizatorów i uczestników ŚDM Kraków 2016 – mówią.
W programie miasteczka, którego duchowym przewodnikiem jest ks. Piotr Adamczyk, są codzienne Msze św., dyskusje, spotkania w grupach. Nie brakuje też rozmów z zaproszonymi gośćmi, czuwań modlitewnych, koncertów, zabawy prowadzonej przez wodzirejów.
Miasteczko to również wyjątkowa okazja, do odkrycia postaci bł. Karoliny. – Za każdym razem odkrywam ją inaczej. To wyjątkowa postać, choć kiedyś do mnie nie przemawiała. Wiedziałam tylko, że był ktoś taki i miałam do niej szacunek bo jest błogosławioną. Ale teraz widzę, jak przemienia ludzi – dodaje Asia Sułkowska. – Karolinę poznałem dzięki miasteczku i bardzo namieszała w moim życiu. Urzekła mnie jej historia i cały czas wpływa ona na moje postępowanie. To ona sprawia, że mam motywacje do pracy nad sobą – opowiada Grzegorz Opioła z Wojnicza, który po raz drugi uczestniczy w miasteczku. – Staram się być blisko bł. Karoliny, bo należę do KSM- u, któremu patronuje – mówi Kasia Łeptuch z diecezji sandomierskiej, która piąty raz przyjechało na Miasteczko Modlitewne. – Przyjęłam pierścień czystości bł. Karoliny i chciałabym być jak ona: zorganizowana, energiczna, która działa i nie boi się działać oraz odważna – dodaje.
Miasteczko powstało 27 lipca i będzie istnieć do 2 sierpnia. Najważniejszym dniem będzie rocznica urodzin bł. Karoliny, przypadająca 2 VIII. Wtedy odbędzie się spotkanie mieszkańców miasteczka z uczestnikami rekolekcji Ruchu Czystych Serc z Gródka n. Dunajcem, którzy przy sarkofagu bł. Karoliny złożą lub odnowią swoje przyrzeczenie życia w czystości.
Joanna Sadowska /Foto Gość
Pielgrzymka do Radłowa
Joanna Sadowska /foto Gość
Miasteczko namiotowe przy sanktuarium
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).