W Vitórii w Brazylii dobiega dziś końca seminarium o mediach i komunikacji, zorganizowane już po raz dziewiąty przez tamtejszy episkopat. Wzięło w nim udział ponad 500 dziennikarzy z całego kraju.
Tegoroczne spotkanie poświęcone było miejscu etyki w mediach.
Jak podkreślił przewodniczący komisji brazylijskiego episkopatu ds. komunikacji bp Darci José Nicioli CSsR, „środki społecznego przekazu powinny być na służbie wszystkich, dla dobra wspólnego. Mogą jednak także stać się narzędziem manipulacji służącej jakiejś grupie, ideologii czy interesom partykularnym. Dlatego w ich używaniu trzeba wielkiej ostrożności”.
Brazylijski biskup wskazał także na wielką umiejętność współpracy z mediami, jaką odznacza się Papież Franciszek. Mówiąc prawdę, skutecznie dociera on do odbiorców, nie uprawiając przy tym żadnego marketingu.
„On mówi w cudowny sposób. Nie tylko komunikuje prawdę; nie uprawia marketingu, ale żyje prawdą! To jego świadectwo przekonuje nas wszystkich. A nie tylko nas, którzy należymy do Kościoła, lecz cały świat. On jest siłą moralną. Słowa Papieża Franciszka są bardzo ważne i naprawdę nas prowadzą. Jest on naszym Papieżem i skupiając się wokół niego tworzy się jedność Kościoła. Wszyscy czujemy się silniejsi jako Kościół, w Ameryce Łacińskiej i na całym świecie, ponieważ mamy takiego przewodnika. Kiedy słyszymy Papieża Franciszka, słyszymy, że mówi Piotr. Kiedy patrzymy na Papieża Franciszka, patrzymy na Jezusa Chrystusa” – powiedział bp Nicioli.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).