Z pełną odpowiedzialnością za naszą przyszłość musimy ukazywać dzieciom i młodzieży, a także całemu światu bogactwo i wielkość rodziny chrześcijańskiej. Podczas gdy świat promuje nietrwałe związki, my chcemy trwałej rodziny. Tam, gdzie społeczeństwo się rozmywa, my proponujemy rodzinę silną, stabilną, zbudowaną na skale Ewangelii i Kościoła. Pisze o tym abp Vincenzo Paglia w przesłaniu popierającym manifestację: „Stop gender w szkole”, która w najbliższą sobotę odbędzie się w Rzymie.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny kieruje swój list do komitetu „Ratujmy nasze dzieci”, będącego organizatorem tego ogólnowłoskiego protestu.
Abp Paglia wyraża głębokie przekonanie, że chrześcijańska rodzina, oparta na monogamicznym i nierozerwalnym małżeństwie, będzie stanowiła wielkie bogactwo także dla społeczeństwa w przyszłości. Przywołuje też niedawne słowa Papieża Franciszka do biskupów Europy o konieczności promowania rodziny jako związku mężczyzny i kobiety, będącego fundamentalną komórką każdego społeczeństwa. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny wskazuje zarazem na pilne i konieczne wyzwania stające obecnie przed rządzącymi. Podkreśla, że – z fantazją i odpowiedzialnością – muszą oni wspierać młode pokolenia w pragnieniu założenia rodziny i posiadania potomstwa. Popierając rzymską manifestację „Stop gender w szkole”, abp Paglia wyraża zarazem nadzieję, że wniesie ona drogocenny wkład w życie Kościoła i wszystkich ludzi, którym na sercu leży dobro ludzkości.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).