Wenezuela: kard. Urosa Savino apeluje o dialog

Bardzo trudna sytuacja utrzymuje się w Wenezueli, gdzie kontynuowany jest rozpoczęty 23 maja strajk głodowy liderów opozycji Leopolda Lopeza i Daniela Ceballosa oraz innych więźniów politycznych.

Ich natychmiastowego uwolnienia żądało tysiące Wenezuelczyków podczas manifestacji w kilku tamtejszych miastach. W kontekście tych wydarzeń kard. Jorge Liberato Urosa Savino ponowił wezwanie do dialogu między rządem prezydenta Nicolasa Maduro a opozycją.

Arcybiskup Caracas jest poważnie zaniepokojony faktem, że liderzy opozycji zdecydowali się na podjęcie tak radykalnej formy protestu. „Myślę, że jest to znak, iż sytuacja polityczna w kraju nie poprawiła się w ostatnich miesiącach” – zauważył kard. Urosa Savino. Duchowny przypomniał także, że w styczniu episkopat tego kraju wydał specjalny dokument dotyczący kryzysu gospodarczego, politycznego i społecznego, jaki przeżywa Wenezuela. Wskazano w nim m.in. na konieczność podjęcia dialogu celem rozwiązania tej trudnej sytuacji. „Niestety, odpowiedź rządu była inna: nie słucha on tych, którzy nie zgadzają się z jego linią polityczną, i podejmuje działania represyjne wobec obywateli i polityków, oskarżając ich o prowadzenie gospodarczej i politycznej wojny przeciwko rządowi” – powiedział kardynał. Potwierdzeniem tego jest złe traktowanie więźniów politycznych, przypadki ich molestowania, poniżania czy agresji wobec nich, a także zakaz odwiedzania ich przez rodziny, co można uważać za tortury psychologiczne. „To jest niezgodne z prawami człowieka i z godnością osób przetrzymywanych” – podkreślił kard. Urosa Savino.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WENEZUELA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11