Władze Nepalu proszą wspólnotę międzynarodową o pomoc w leczeniu ofiar katastrofalnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten kraj.
Połowa z 300 szpitali istniejących na terenie dotkniętym kataklizmem została kompletnie zniszczona, pozostałe znacznie ucierpiały. Zniszczony został sprzęt medyczny, a także zapasy leków. Wśród ponad 8 tys. śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi jest wielu lekarzy i pielęgniarek.
Ranni muszą czekać wiele dni, by otrzymać pomoc medyczną; zaczyna brakować też najpotrzebniejszych leków. Minister zdrowia Nepalu wyraził wdzięczność chrześcijańskim organizacjom, które zaraz po przejściu kataklizmu dotarły na miejsce z doraźną pomocą, także medyczną. „Bez prowadzonych przez nie mobilnych i polowych szpitali sytuacja byłaby jeszcze bardziej tragiczna, a liczba ofiar znacznie wyższa” – stwierdził minister. Wskazał też na ogromne zaangażowanie Kościoła m.in. z Indii, który natychmiast wysłał ofiarom trzęsienia ziemi nie tylko pomoc żywnościową i medyczną, ale również lekarzy i pielęgniarki oraz psychologów do pracy z doświadczonymi kataklizmem dziećmi.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).