Diecezjalnym obchodom Dnia Życia Konsekrowanego w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie przewodniczyli biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński.
Spotkanie osób konsekrowanych rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Później w Auli św. Jana Pawła II bp Piotr Turzyński wygłosił konferencję „Maryja drogą do Boga”, a obecni dzielili się świadectwem spotkań ze św. Janem Pawłem II.
Centralnym punktem obchodów była Msza św. W czasie Eucharystii razem z biskupami modlił się ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium. Podczas Mszy św. biskupi udzielili młodzieży z terenu parafii sakramentu Bierzmowania.
W czasie uroczystości związanej z nabożeństwem pierwszych sobót miesiąca, połączonym z procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej, przy udziale osób konsekrowanych zostały zainaugurowane Jerycha Fatimskie. Są one organizowane w sanktuarium z racji przypadającej Wielkiej Nowenny Fatimskiej przed stuleciem objawień Matki Bożej w Fatimie.
W programie spotkania osób konsekrowanych był również koncert pieśni religijnych br. Mariusza Kuskowskiego ze wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego i agapa zorganizowana przez siostry Służki NMP Niepokalanej.
Koordynatorką spotkania była diecezjalna referentka s. Teresa Romańska ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej.
– Zapraszamy księży, osoby konsekrowane, wspólnoty modlitewne oraz osoby indywidualne do włączenia się w siedmiodobowe Jerycha pokutne - mówi br. Przemek Rębowski SFCHP. - Rozpoczynają się one 6 dnia miesiąca Mszą św. o 17.00, a kończą 13 dnia miesiąca. Program Jerycha ustalany jest z grupą adorującą. Uczestnictwo w Jerychach oraz chęć skorzystania z noclegów należy zgłaszać w informacji - tel: 41 272 18 88.
Na terenie sanktuarium w Kałowie-Godowie, przed Golgotą z lewej strony można zobaczyć wykonane w plenerze Oratorium Fatimskie. Zostało postawione na pamiątkę wciąż aktualnych objawień Matki Bożej w Fatimie.
Autorami rzeźb Matki Bożej, Hiacynty, Łucji i Franciszka oraz baranka są artyści z Janikowa - Henryk Dąbrowski z synami Jackiem i Józefem. Rzeźby zostały wykonane na pamiątkę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Stanisław Karbowniczak uzupełnił Oratorium ścianką i drzewem z żółtego kamienia.
W 2010 roku na ściance umieszczono dwie tablice, których treść przedstawia objawienia fatimskie z 1917 roku. Jedna z tablic przybliża treść objawień Anioła, druga przekazuje objawienia Matki Bożej.
Od 2010 roku, od maja do października włącznie, odbywają się na terenie sanktuarium na Eremach Jerycha Fatimskie. Na ich zakończenie, 13 dnia danego miesiąca, po Mszy św. wieczornej udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i przejście z Eremów do kościoła, na adorację Krzyża Świętego i Apel Jasnogórski. Następnie wyrusza procesja ze świecami do Oratorium Fatimskiego. Na miejscu, po modlitwie następuje zakończenie Jerycha.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Oczekujemy od osób odpowiedzialnych za podjęte decyzje wyjaśnienia wszystkich wątpliwości".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.