Zaintrygował mnie leżący w kącie kaplicy w Mariupolu odłamek skały. Okazało się, że to kamień spod Jasnej Góry. Poświęcony w 2006 r. przez papieża Benedykta XVI, stanie się kamieniem węgielnym maryjnego sanktuarium na wschodniej Ukrainie.
Z kronik wynika, dodaje, że pierwszy kościół katolicki w Mariupolu budowano w czasach wojny krymskiej, kiedy wielu wydawało się, że nie ma to żadnego sensu. A jednak zdołano uzbierać fundusze, a pomógł nawet król Włoch, Wiktor Emanuel, który wsparł budowę hojnym datkiem 10 tys. franków. Dzisiaj znów toczy się wojna, a kilkaset metrów od naszej parafii przebiega linia frontu. Na pomoc żadnego z królów raczej nie możemy liczyć, pozostają nam więc ludzkie serca i do nich się zwracamy, także w Polsce. Jak dotąd nie zawiedliśmy się. Dlatego wierzę, że z Bożą pomocą uda nam się skończyć to dzieło i w mieście Maryi, bo przecież nazwa miasta pochodzi właśnie od Maryi, stanie świątynia pw. Maryi Częstochowskiej. Jej ikona wisi nie tylko u nas, ale i w prawosławnych cerkwiach, będzie więc dobrze wpisywała się w lokalny krajobraz.
– A co z wojną? – pytam o. Leo narda. W styczniu ponad 100 pocisków rakietowych spadło na pobliskie osiedle, było wielu zabitych i rannych. Huk dział z pobliskiego frontu słychać praktycznie każdego dnia, a pierwsza linia okopów jest kilka kilometrów od miejsca, gdzie stoi kaplica. – Co ma być, to będzie – odpowiada proboszcz z Mariupola. – Wszystko jest w ręku Boga. Nigdy nie miałem pokusy, aby stąd wyjechać. Moi współbracia także. Jesteśmy tu potrzebni, naszym parafianom, ale także innym chrześcijanom, z którymi jesteśmy bardzo zżyci. Dla nich jest ważne, kiedy mogą powiedzieć: „O, patrzcie, katolicy są z nami”. Nie możemy ich zostawić, a zresztą gdybyśmy wyjechali, to kto zakończyłby tę budowę?
Ofiary na budowę sanktuarium maryjnego w Mariupolu można wpłacać na konto:
Kuria Generalna Zakonu Paulinów, ul. Kordeckiego 2,
42-225 Częstochowa.
PKO Bank Polski II
O/Częstochowa, Al. NMP 19, 42-200 Częstochowa
SWIFT CODE BPKOPLPW
PLN
70 1020 1664 0000 3302 0185 8539
EURO 94 1020 1664 0000 3302 0031 8717
USD19 1020 1664 0000 3302 0139 1044
Z tytułem wpłaty: Ofiara na Mariupol
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.