Górki Wielkie, Milówka. Apel św. Augustyna: „Bierz i czytaj!” wzięły sobie do serca tysiące uczniów, którzy sięgnęli po Pismo Święte dzięki organizowanym dla każdego poziomu kształcenia konkursom biblijnym. Wielu z nich to już prawdziwi bibliści. Przybywa czytelników Bożego słowa także w Milówce.
W 20. Konkursie Wiedzy Biblijnej przez etap szkolny, a potem rejonowy – do finału dotarło 37 uczniów i uczennic szkół podstawowych naszej diecezji. Finaliści w Górkach Wielkich rozwiązywali ostatni test ze znajomości Ewangelii św. Marka, wybranej jako temat tegorocznego poznawania Biblii. – To najmłodsza grupa uczestników konkursu biblijnego i pokazuje, jak odbywa się uczenie od podstaw obcowania z tekstem biblijnym, a więc z samym Bogiem, bo to On jest tu autorem. Laureaci wykazali się ogromną wiedzą na temat Ewangelii i już widać owoce, głęboki sens tej pracy. Jednak konkurs nie jest przecież celem, ale środkiem do tego, żeby w przyszłości, czytając teksty biblijne, doświadczali spotkania z Panem Bogiem – podkreślał bp Piotr Greger podczas posumowania. Tegoroczne pytania opracowywali katecheci z archidiecezji częstochowskiej. – Poziom odpowiedzi był bardzo dobry i różnice między najlepszymi były niewielkie. Wszyscy wykazali się świetną znajomością Ewangelii według św. Marka, której w tym roku dotyczyły konkursowe pytania – mówi Anna Ficoń, koordynator konkursu. – Jestem pełna podziwu dla wielkiej wiedzy dzieci i to naprawdę piękne, że udało im się tak dobrze poznać Ewangelię św. Marka – dodaje Ilona Włoch, wicedyrektor bielskiej Delegatury Kuratorium Oświaty.
Biblia w rodzinie
Ostateczny wynik zaskoczył: najlepiej w finale spisała się jedna z najmłodszych uczestniczek: Ania Bolik, trzecioklasistka z parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie. Młodziutka znawczyni Ewangelii św. Marka wyprzedziła zajmującą drugie miejsce... swoją siostrę Agnieszkę, uczennicę klasy szóstej. Obie chodzą do ustrońskiej SP nr 3, a do konkursu przygotowały się pod opieką katechetki Ilony Puchały. – Już od czwartej klasy startuję w tym konkursie i czytanie Pisma Świętego już weszło mi w nawyk. I bardzo mi się podoba – mówi Agnieszka Bolik. – W tym roku przygotowywałyśmy się razem z siostrą: czytałyśmy, robiłyśmy notatki. – Świetnie się z nimi pracowało. Obie dziewczynki są bardzo systematyczne. Ja przygotowywałam zestawy pytań, które pomagały zapamiętać treść Ewangelii, a dzisiaj bardzo się cieszę i ich sukcesem, i tym, że dzięki czytaniu Biblii mogą być bliżej Pana Boga – dodaje Ilona Puchała. Na trzecim miejscu znalazła się Małgorzata Popow z SP nr 3 w Bielsku-Białej, a czwarty był Wojciech Gawlas z Górek Wielkich. Laureaci otrzymali gratulacje, dyplomy i nagrody z rąk bp. Piotra Gregera. Za gościnne przyjęcie finalistów w Górkach ks. dr Marek Studenski, dyrektor wydziału katechetycznego kurii, dziękował gospodarzom finału, z ks. kan. Krzysztofem Pacygą na czele. – Cieszę się, że ten finał odbywa się na terenie naszej gminy, a wszystkim młodym czytelnikom Ewangelii życzę, żeby w przyszłości mogli czerpać z tej wiedzy, którą właśnie zdobyli – podkreślał Jerzy Pilch, wójt Brennej.
Głos samego Pana
– To już dwadzieścia roczników przeszło przez ten konkurs i spośród jego pierwszych uczestników wywodzą się niektórzy powołani dziś do kapłaństwa czy życia zakonnego. Niewątpliwie czytanie Biblii, która jest przecież głosem samego Pana Boga, pomaga człowiekowi dorosłemu usłyszeć głos powołania – mówi ks. dr Studenski. – W tym roku dało się zauważyć duże zaangażowanie katechetów, którzy mocno przeżywali udział swoich uczniów w konkursie. Czuło się, jak wielką satysfakcję sprawiają im osiągnięcia ich uczniów. Tym, co cieszy ich przede wszystkim, są kolejne roczniki, które udało się zachęcić do czytania. Ta radość to też ważne świadectwo... – To, że dzieci czytają i chcą czytać Pismo Święte, daje nam wielką radość – potwierdza Anna Ficoń, od 20 lat czuwająca nad organizacją tego konkursu. – Cieszy tym bardziej, że zdajemy sobie sprawę, jak często dzieci w to czytanie angażują całe swoje rodziny: rodziców, rodzeństwo, babcie. Nieraz to właśnie najmłodsi wprowadzają w domach zwyczaj, że w niedzielne popołudnie razem czyta się Biblię. Od lat jako katechetka zachęcam, żeby dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej otrzymywały w tym dniu od rodziców Pismo Święte. To dar na całe życie, który ma iść z dzieckiem, kiedy dorośnie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).