Według niemieckiego hierarchy Franciszek w wielu kwestiach kontynuuje pontyfikat swojego poprzednika.
„Osobiście nie widzę aktualnego powodu do reformy Kurii Rzymskiej” – powiedział abp Georg Gänswein. Prefekt domu papieskiego, a zarazem osobisty sekretarz Benedykta XVI i były sekretarz Franciszka w wywiadzie dla oficjalnego portalu Kościoła katolickiego w Niemczech (katholisch.de) zwrócił uwagę na fakt, że niektóre zmiany osobowe i strukturalne w Watykanie to jeszcze nie reforma. Według niemieckiego hierarchy Franciszek w wielu kwestiach kontynuuje pontyfikat swojego poprzednika.
„Przesadą” nazwał abp Gänswein mówienie o aktualnych zmianach w Watykanie jak o reformie Kurii Rzymskiej. Aktualne zmiany kadrowe i strukturalne to – jego zdaniem – „normalna kolej rzeczy”, ale nie wynikają one z palącej potrzeby reformy, jak było w przypadku zmian wprowadzanych przez Pawła VI tuż po Soborze Watykańskim II lub przez Jana Pawła II w 1988 r. po konstytucji apostolskiej Pastor Bonus.
Abp Gänswein dodał, że wbrew niektórym doniesieniom medialnym, nie widzi podziału wśród watykańskich hierarchów na różne fronty. Ale przyznał, że „uzasadniona krytyka takich czy innych decyzji powinna pomagać i wyjaśniać, a nie zatruwać klimat pracy”.
W obliczu zbliżającego się jesiennego synodu na temat małżeństwa i rodziny prefekt Domu Papieskiego przestrzegł, by „debaty nie zgubiły się w niektórych partykularnych problemach”. Abp Gänswein powiedział, że „głównym tematem Synodu są „ewangelizacja i rodzina”. „Należy odważnie podejść do aktualnych wyzwań, ale na pewnym fundamencie katolickiej nauki i kościelnej Tradycji. Nie mogę sobie wyobrazić – dodał abp Gänswein – że Synod odwróci się od kościelnej kontynuacji w nauczaniu.
Osobisty sekretarz Benedykta XVI zapewnił, że ta kontynuacja widoczna jest również u Franciszka. Obaj papieże są „wiarygodnymi świadkami Jezusa Chrystusa, choć różniącymi się w formie i doborze środków”. Jednocześnie urząd Piotrowy „jest i pozostanie apostolski, niezależnie od pochodzenia papieża”.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”