W piątek w Krakowie zakończy się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego siostry Marianny Marchockiej - informuje "Nasz Dziennik".
Polska faza procesu zostanie zamknięta w kaplicy arcybiskupów krakowskich przez kard. Stanisława Dziwisza. Powołany w tej sprawie trybunał odbył 25 sesji, przesłuchano mniszki z wielu polskich klasztorów Karmelitanek Bosych, zeznawali też m.in. członkowie rodziny siostry, którzy pielęgnują pamięć o świętości krewnej.
Jak relacjonuje dziennik, zgromadzone akta teraz trafią do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
Marianna Marchocka urodziła się w 1603 r., mając 17 lat wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych w Krakowie; otrzymała imię Teresa od Jezusa.
Ze względu na wyjątkowe świadectwo życia karmelitańskiego jest nazywana polską św. Teresą z Avila.
Ciekawostką jest, że jej biogram, jako pierwszej kobiety, został umieszczony w "Słowniku polskich teologów katolickich" - zauważa "Nasz Dziennik".
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.
Nie jest możliwe uznanie zaistniałego faktu za nieistniejący lub niemożliwy do potwierdzenia.