Ratują ponadtysiącletnią księgę przed ISIS

Cenne chrześcijańskie rękopisy z biblioteki syryjskoprawosławnego klasztoru Mar Matta (Mor Mattai) na północy Iraku tamtejsi mnisi schronili przed bojownikami Państwa Islamskiego w Dahuku.

W tym mieście na terenie irackiego Kurdystanu jest także katolicka katedra obrządku chaldejskiego, w której przebywający w Iraku kard. Fernando Filoni przewodniczył wielkoczwartkowej liturgii, myjąc nogi uchodźcom.

Ok. 80 manuskryptów z klasztornej biblioteki przechowuje się obecnie w Dahuku w nieokreślonym bliżej mieszkaniu pod opieką jednego z uchodźców. Są to teksty Pisma Świętego i komentarzy biblijnych, głównie w języku syryjskim. Większość liczy cztery do pięciu wieków, ale najstarszy ma ok. 1100 lat. Zawiera on listy św. Pawła. Mnisi wywieźli je z Mar Matta w sierpniu ub. r., gdy do ich odległego 35 km od Mosulu klasztoru zbliżali się ekstremiści z Państwa Islamskiego. Kurdyjskim peszmergom udało się ich powstrzymać, więc do monasteru nie doszli. Zajęli jednak szereg innych kościołów i klasztorów w Mosulu i okolicy, niektóre wysadzając w powietrze, a ze wszystkich usuwając krzyże i inne symbole chrześcijańskie. Islamiści niszczą tam też starożytne ruiny i eksponaty muzealne mające po kilka tysięcy lat, a nawet pewne sanktuaria muzułmańskie, które uznali za bałwochwalcze.

Syryjskoprawosławni mnisi pozostawili swoją bibliotekę w bezpieczniejszym miejscu, dopóki nie powróci normalna sytuacja. Sami jednak razem ze swym biskupem pozostali w monasterze i goszczą tam siedem chrześcijańskich rodzin uchodźców z pobliskiego miasta Bashiqa, odległego tylko 10 minut jazdy samochodem. Pozostaje ono nadal w rękach oddziałów Państwa Islamskiego. Bardzo liczne inne rękopisy chrześcijańskie z kościołów i klasztorów w północnym Iraku są zaginione, zapewne już bezpowrotnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11