Chrześcijaństwo jest religią radości, optymizmu i nadziei - podkreślił abp Henryk Hoser. W Poniedziałek Wielkanocny biskup warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w bazylice katedralnej Świętego Michała Archanioła i Świętego Floriana na Pradze.
W homilii abp Hoser powiedział, że obietnica naszego Zmartwychwstania w Jezusie Chrystusie jest pewnikiem i ona powinna kształtować całe nasze życie. - Ten czarny scenariusz, który zrealizował się w męce i konaniu Chrystusa na Krzyżu przemienił się w swoje przeciwieństwo, a więc w obietnicę życia, które jest silniejsze od śmierci, szczęścia które jest silniejsze od bólu i cierpienia oraz życia, które się nigdy nie skończy. Właśnie z tego faktu płynie nasza głęboka radość – powiedział bp warszawsko-praski. Zaznaczył przy tym – „Chrześcijaństwo jest religią radości, optymizmu i nadziei”.
Abp Hoser przypomniał, że człowiek został stworzony do życia a nie do śmierci. - Dla chrześcijanina śmierć fizyczna jest jedynie przejściem do pełni życia, a nie do Hadesu, Szeolu czy krainy cieni. Prawda ta powinniśmy kształtować naszą wiarę – zaznaczył kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że ‘Dzień Pański’ zwany popularnie niedzielą jest niczym innym jak ciągłą celebracją Zmartwychwstania Pańskiego. - Jest to nieustanne przypominanie, nam tego najważniejszego wydarzenia bez którego, jak powiedział św. Paweł Apostoł - nasza wiara byłaby daremna – powiedział bp warszawsko-praski.
Podkreślił, że każda niedziela powinna być dla chrześcijanina źródłem radości i okazją do spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego w Jego Słowie, oraz w Jego Ciele i Krwi. - Nie powinno to być tylko wykonywaniem obowiązku płynącego z przykazania dekalogu „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, bo nasza niedziela jest świętem nieporównywalnie większym niż starotestamentalny szabat. To jest dzień który powinien prowadzić nas przez życie – zaznaczył abp Hoser.
Dodał przy tym, że odrzucenie Tajemnicy Zmartwychwstania prowadzi do tego, że ludzkie życie powoli zaczyna tracić swój smak, radość i optymizm. - Ludzie są lękliwi ponieważ nie docierają do głębokiego źródła życie, nie spotykają Zmartwychwstałego, który wprowadza człowieka w zdumienie i daje autentyczną radość – zauważył biskup warszawsko-praski.
Przypominając, że niedziela jest pierwszym dniem tygodnia abp Hoser zachęcał do umiejętnego wykorzystania dni wolnych od pracy. – Weekend jest cennym czasem pozwalającym nam odpocząć oraz zaangażować się różnego rodzaju aktywności związane z życiem osobistym. Jednak odpoczynek weekendu nie powinien wykluczać duchowego odpoczynku w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym. Sobota powinna być dla chrześcijanina przygotowaniem do Dnia Pańskiego – podkreślił abp Hoser.
Oktawa uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zakończy się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.