Chrześcijaństwo jest religią nadziei

Chrześcijaństwo jest religią radości, optymizmu i nadziei - podkreślił abp Henryk Hoser. W Poniedziałek Wielkanocny biskup warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w bazylice katedralnej Świętego Michała Archanioła i Świętego Floriana na Pradze.

W homilii abp Hoser powiedział, że obietnica naszego Zmartwychwstania w Jezusie Chrystusie jest pewnikiem i ona powinna kształtować całe nasze życie. - Ten czarny scenariusz, który zrealizował się w męce i konaniu Chrystusa na Krzyżu przemienił się w swoje przeciwieństwo, a więc w obietnicę życia, które jest silniejsze od śmierci, szczęścia które jest silniejsze od bólu i cierpienia oraz życia, które się nigdy nie skończy. Właśnie z tego faktu płynie nasza głęboka radość – powiedział bp warszawsko-praski. Zaznaczył przy tym – „Chrześcijaństwo jest religią radości, optymizmu i nadziei”.

Abp Hoser przypomniał, że człowiek został stworzony do życia a nie do śmierci. - Dla chrześcijanina śmierć fizyczna jest jedynie przejściem do pełni życia, a nie do Hadesu, Szeolu czy krainy cieni. Prawda ta powinniśmy kształtować naszą wiarę – zaznaczył kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że ‘Dzień Pański’ zwany popularnie niedzielą jest niczym innym jak ciągłą celebracją Zmartwychwstania Pańskiego. - Jest to nieustanne przypominanie, nam tego najważniejszego wydarzenia bez którego, jak powiedział św. Paweł Apostoł - nasza wiara byłaby daremna – powiedział bp warszawsko-praski.

Podkreślił, że każda niedziela powinna być dla chrześcijanina źródłem radości i okazją do spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego w Jego Słowie, oraz w Jego Ciele i Krwi. - Nie powinno to być tylko wykonywaniem obowiązku płynącego z przykazania dekalogu „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, bo nasza niedziela jest świętem nieporównywalnie większym niż starotestamentalny szabat. To jest dzień który powinien prowadzić nas przez życie – zaznaczył abp Hoser.

Dodał przy tym, że odrzucenie Tajemnicy Zmartwychwstania prowadzi do tego, że ludzkie życie powoli zaczyna tracić swój smak, radość i optymizm. - Ludzie są lękliwi ponieważ nie docierają do głębokiego źródła życie, nie spotykają Zmartwychwstałego, który wprowadza człowieka w zdumienie i daje autentyczną radość – zauważył biskup warszawsko-praski.

Przypominając, że niedziela jest pierwszym dniem tygodnia abp Hoser zachęcał do umiejętnego wykorzystania dni wolnych od pracy. – Weekend jest cennym czasem pozwalającym nam odpocząć oraz zaangażować się różnego rodzaju aktywności związane z życiem osobistym. Jednak odpoczynek weekendu nie powinien wykluczać duchowego odpoczynku w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym. Sobota powinna być dla chrześcijanina przygotowaniem do Dnia Pańskiego – podkreślił abp Hoser.

Oktawa uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zakończy się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11