Jeśli w czasie Wielkiego Postu, tuż pod polsko-czeską granicą, spożycie kawy i herbaty znacznie wzrosło, to... jest całkiem możliwe, że Pan Bóg znalazł tu wyjątkowe mieszkanie.
Zbliżał się Wielki Post. Jedziemy samochodem i myślimy nad dekoracją kościoła – opowiadają ks. Mateusz Kierczak z parafii św. Marcina w Lesznej Górnej i współpracujący z nim ks. Piotr Góra. – Szukamy analogii z Adwentem i czterema świecami. Wielki Post to niedziel sześć. Czego jest w komplecie sześć? Filiżanek! – Znamy się od czasów seminarium – mówi ks. Piotr. – Razem chodziliśmy z pielgrzymką andrychowską na Jasną Górę. Na trasie każdy z nas, na zmianę, głosił konferencje. Pamiętam, jak kiedyś Mateusz mówił, że wielkiego Boga nie da się pokazać. Na następnej konferencji ja twierdzę, że się da. Otwieram tabernakulum, wyjmuję kustodię i... jest! Przez kolejne lata pielgrzymek konferencje były takimi naszymi „sporami”, czy może lepiej: dialogami. Od ubiegłego roku ks. Kierczak jest administratorem liczącej około 200 wiernych parafii w Lesznej Górnej. Pomysł kazań w dialogu trafił i tutaj.
Spotkania
– Z czym się kojarzy filiżanka? Nam ze spotkaniem – mówią księża. W Środę Popielcową przy ołtarzu w Lesznej pojawił się stolik, a na nim popiół, a w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu pojawiła się filiżanka. Ludzie pytali: co to znaczy? Ktoś zapomniał posprzątać? Podczas kazania wszystko się wyjaśniło: każda dostawiana co niedzielę filiżanka będzie spotkaniem z wybranym bohaterem liturgii słowa. – Idea jest taka: zapraszamy słuchaczy, by codziennie każdy zaparzył sobie kawę czy herbatę, usiadł wygodnie, wziął do ręki Biblię i spotkał się sam na sam z Bogiem – tłumaczy ks. Mateusz. – W niedzielę dosiada się do stolika jedna osoba, która czegoś nas uczy w kontekście słowa Bożego. Byli więc: Abraham z zaufaniem Słowu, Mojżesz świadczący o mocy Słowa, Nikodem, który pokazuje, że Słowo czeka o każdej porze; był i Filip, który pokazał, jak Słowo przekazywać innym. – W Wielkim Poście wszyscy mówią o nawróceniu. I z reguły kojarzą je z grzechami. My chcemy podkreślić, że nawrócenie to skierowanie spojrzenia na Pana Boga – mówi ks. Kierczak. – Codzienne siedzenie nad słowem Bożym powinno sprawić, że człowiek, trochę się przyzwyczai do patrzenia na Pana Boga, że pragnienie spotkanie z Nim będzie czymś naturalnym. Chcielibyśmy, żeby filiżanka kojarzyła się jednoznacznie: zasiadam do kawy i jest Ktoś, z kim jeszcze powinienem usiąść: Bóg w swoim Słowie.
Trzy stoły
Także w nawiązaniu do stolika zrodził się pomysł rekolekcji wielkopostnych. Księża mówią: – Wykorzystaliśmy pomysł ojca Ksawerego Knotza, że w życiu człowieka ważne są trzy stoły: stół jadalny, ołtarz w kościele i stół, którym jest łoże małżeńskie. Skoro stół – to savoir-vivre: zasady dobrego wychowania, a można inaczej przetłumaczyć: sztuka życia – co doskonale pasuje do ćwiczeń duchowych. W kontekście trzech stołów księża mówili na temat życia małżeńskiego, relacji rodzinnych, a także o ołtarzach Słowa i Eucharystii. Przekomarzali się, pokazywali, „co ważniejsze”. Rekolekcje to czas zbierania ziarna – takiego jak ziarna kawy.
– Nie da się zrobić kawy z całych ziaren. Trzeba je zemleć i dopiero wtedy zaparzyć. Kiedy się człowiek nasłucha słowa Bożego, musi je przemyśleć, poszukać, gdzie go Duch Święty porusza, gdzie inspiruje – wyjaśnia ks. Piotr. – To, co dla nas najcenniejsze: ludzie nie boją się w czasie takiego kazania zadać pytania, podjąć dialogu – mówi ks. Piotr. – Po jednym z kazań, kiedy przerzucaliśmy się argumentami, co jest ważniejsze: Słowo czy Eucharystia, podszedł do mnie jeden z lektorów i mówi: a miał ksiądz jeszcze jeden argument: prolog z Ewangelii św. Jana. I to było piękne! Ten człowiek to dostrzegł!
Będzie i...
Księża zastanawiali się jeszcze nad Triduum Paschalnym. Co może pojawić się na stoliku wśród filiżanek w Wielki Czwartek, który odsłania sekrety służby? Co przyniesie, a może co zabierze Wielki Piątek przeszyty wołaniem Jezusa „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”? Czym ubogaci nas Wielka Sobota, która jest tak pełna treści, że nie może być lania wody? Odpowiedź na te pytania znajdziemy podczas sprawowania Liturgii Wielkiego Tygodnia – zaprasza ks. Mateusz. – Na tym nie koniec. Przed nami jeszcze Niedziela Zmartwychwstania i Wielkanocny Poniedziałek – nie chcemy zdradzać tego, co przygotowaliśmy, dlatego tym bardziej zapraszamy wszystkich do Lesznej na Msze św. o 8.00 i 10.30.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.