Do choroby można się zbliżyć tylko w duchu wiary

Z chorymi i pracownikami służby zdrowia Papież spotkał się w bazylice Gesù Nuovo, w której spoczywa zmarły w 1927 r. neapolitański lekarz św. Józef Moscati. W zaimprowizowanym rozważaniu mówił o potrzebie odwiedzania chorych.

„A kiedy są choroby trwające aż do końca życia, kiedy stajemy wobec chorób, które naznaczają całe życie, wolimy je ukryć, bo iść odwiedzić chorego znaczy iść odkryć własną chorobę, tę, którą mamy w sobie – mówił Franciszek. – To znaczy mieć odwagę powiedzieć sobie samemu: ja też mam chorobę w sercu, w duszy, ja też jestem chory duchowo. Do choroby można się zbliżyć tylko w duchu wiary. Do chorych – czy to mężczyzny, czy kobiety, czy dziecka – możemy się właściwie zbliżyć, jeżeli patrzymy na Tego, który wziął na siebie wszystkie nasze choroby; jeżeli przyzwyczaimy się patrzeć na Chrystusa Ukrzyżowanego. Tam jest jedyne wyjaśnienie tej ludzkiej «klęski», jaką jest choroba trwająca przez całe życie. Jedynym wyjaśnieniem jest Chrystus ukrzyżowany. Wam, chorym, mówię: proszę, aby Pan dał wam zrozumieć w sercu, że jesteście ciałem Chrystusa, że jesteście Chrystusem Ukrzyżowanym wśród nas, że jesteście braćmi bardzo bliskimi Chrystusowi”.

Ojciec Święty wyraził wdzięczność wolontariuszom, lekarzom i innym pracownikom służby zdrowia za ich służbę Chrystusowi cierpiącemu w chorych. Szczególnie dziękował tym, którzy, tak jak to czynił neapolitański święty lekarz Józef Moscati, służą nie starając się na tym wzbogacić. „Kiedy medycyna staje się kupiectwem, interesem, to tak samo, jak dzieje się w takim przypadku z kapłaństwem, traci sam rdzeń swojego powołania” – powiedział Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9