Abp Auza na forum ONZ o statusie kobiet

Refleksji nad realizacją postanowień tzw. deklaracji pekińskiej w świetle kwestii ubóstwa i równości kobiet w planach rozwojowych po 2015 r. dotyczyło posiedzenie komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku ds. statusu kobiet.

Biorący udział w obradach abp Bernardito Auza przyznał w swoim wystąpieniu, że przez ostatnie 10 lat nastąpił znaczny postęp w wielu kwestiach dotyczących kobiet, zwłaszcza w zakresie edukacji, ich udziału w życiu politycznym i gospodarczym czy zmniejszenia poziomu ubóstwa. Jednak mimo tych pozytywnych wysiłków nadal zbyt wiele kobiet pada ofiarą dyskryminacji i przemocy.

Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ przypomniał, że likwidacja biedy, a zwłaszcza skrajnego ubóstwo, jest dla Watykanu szczególnie ważna. Kościół katolicki ma ogromne doświadczenie w pracy wśród ubogich, realizując tysiące programów i prowadząc liczne instytucje na całym świecie. „Kobiety doświadczają szczególne mocno skutków trudności gospodarczych powiązanych z nieuczciwą polityką zatrudnienia, nierówną płacą za tę samą pracę, odmowami otrzymania kredytów czy wynajęcia nieruchomości. Są też pierwszymi ofiarami w sytuacjach konfliktów i migracji. Mimo iż kobiety stanowią większość pośród ludzi biednych i doświadczają ubóstwa w szczególny sposób, stoją one jednak w pierwszej linii odważnej walki o wyeliminowanie skrajnego ubóstwa” – podkreślił watykański dyplomata.

Abp Auza wskazał także, że wyniki prowadzonych badań potwierdzają, iż kruche struktury rodzinne i spadek liczby małżeństw wśród ludzi biednych są bardzo ściśle związane z ubóstwem kobiet. Podkreślił, że matki samotnie wychowujące dzieci są często pozostawione same sobie. Wiele matek nie stać na posyłanie dzieci do szkoły. „A choć rządy i społeczeństwa same nie tworzą rodzin, to jednak odgrywają kluczową rolę we wspierania rodziny i rodzicielstwa” – powiedział stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stan
  21.03.2015 22:35
  jakieś mętne to stanowisko abp.
  nie widzę tu przekonania w obrone rodziny przed gender, aborcją i femminizmem zielonego myślenia.
  Auza mpowinien się lepiej przygotować...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9