"Franciszek to człowiek, który żyje Słowem Bożym"

Franciszek to człowiek, który żyje Słowem Bożym i daje je innym – tak Ojca Świętego dwa lata po konklawe postrzega kard. Philippe Barbarin, metropolita Lyonu.

Jego zdaniem zażyłość Papieża ze Słowem Bożym jest zasadniczym rysem tego pontyfikatu, a zarazem efektem jezuickiej formacji Papieża.

W stylu jego pasterzowania wyraźnie odbija się również argentyńskie pochodzenie Franciszka. Przejawia się to między innymi w spontaniczności wypowiedzi. Niekiedy może to prowadzić do nieporozumień – przyznaje prymas Galii. Tytułem przykładu wspomniał on o nieszczęśliwym odniesieniu do królików przy wyjaśnianiu odpowiedzialnego rodzicielstwa. „Wiele osób poczuło się zranionych tymi słowami, inni potraktowali to jako żart, bo w istocie miał to być żart” – przypomniał kard. Barbarin. Jego zdaniem Franciszek zestawiony z poprzednimi papieżami pokazuje, jak różnorodne może być chrześcijaństwo.

„Jeśli porównamy tych trzech papieży, to widać, że żaden nie jest podobny do pozostałych – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Barbarin. – Już Benedykt XVI był przeciwieństwem Jana Pawła II, a Franciszek to w ogóle całkiem inna historia. Niekiedy ludzie zarzucają katolikom uniformizm. A tymczasem trudno sobie wyobrazić bardziej różnych papieży niż ci trzej. Ale jest jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest, to samo Słowo Boże. Dla mnie to wspaniałe świadectwo wolności chrześcijańskiej. Każdy z nich przyjmował to samo Słowo Boże, ale dawał je innym już inaczej”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9