Abp Michalik sądzony za słowa o gender

Przed Sądem Okręgowym w Przemyślu odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko abp. Józefowi Michalikowi z powództwa Małgorzaty Marenin, prezes stowarzyszenia Stop Stereotypom.

Prowadzący sprawę sędzia Jacek Saramaga zdecydował, że odbędzie się kolejna rozprawa, na której zostaną przesłuchane strony postępowania.

Podstawą powództwa były słowa abp. Michalika z października 2013 r., wypowiedziane podczas jubileuszu 90. urodzin kard. Henryka Gulbinowicza. Ówczesny przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział wtedy: „Wiele dziś się mówi i słusznie o karygodnych nadużyciach dorosłych wobec dzieci. Tego rodzaju zła nie wolno tolerować, ale nikt nie odważy się pytać o przyczyny, żadna stacja telewizyjna nie walczy z pornografią, z promocją fałszywej, egoistycznej miłości między ludźmi".

Metropolita przemyski mówił wówczas także: "Nikt nie upomina się za dziećmi cierpiącymi przez brak miłości rozwodzących się rodziców, a to są rany bolesne i długotrwałe. Na naszych oczach następuje promocja nowej ideologii gender. Już kilkanaście najważniejszych uniwersytetów w Polsce wprowadziło wykłady z tej nowej i niezbyt jasnej ideologii, której programową radę stanowią najbardziej agresywne polskie feministki, które od lat szydzą z Kościoła i etyki tradycyjnej, promują aborcję i walczą z tradycyjnym modelem rodziny i wierności małżeńskiej”.

Magdalena Marenin wniosła o przeprosiny w ogólnopolskiej gazecie oraz podczas kazania w niedzielę lub święto oraz wpłaty tysiąca złotych na Centrum Praw Kobiet. W sądzie towarzyszył jej prof. Jan Hartman. W czasie rozprawy, na korytarzu sądu grupa osób odmawiała różaniec.

Reprezentujący abp. Michalika adwokat Andrzej Lis uznał, że powództwo Marenin jest pozbawione podstawy prawnej i formalnej. – W naszym przekonaniu powódka nie przedstawiła żadnych dowodów, z których mogłaby wywodzić swoje roszczenia – powiedział.

Ze względu na nieobecność abp. Michalika [który uczestniczy w zebraniu plenarnym Episkopatu w Warszawie – przyp. KAI] sędzia Jacek Saramaga wyznaczył kolejną rozprawę. Ma się ona odbyć 9 kwietnia. Mają być wówczas przesłuchane strony postępowania, czyli Magdalena Marenin i abp Józef Michalik.

Po rozprawie komunikat wydała Kuria Metropolitalna w Przemyślu. „Jesteśmy przekonani, że Ksiądz Arcybiskup miał nie tylko prawo, ale i obowiązek przypominać o tym, czym w rozumieniu Chrystusa i Kościoła jest małżeństwo, a także wskazywać współczesne zagrożenia wymierzone przeciwko rodzinie” – napisał rzecznik archidiecezji przemyskiej ks. Bartosz Rajnowski. Jego zdaniem słowa abp. Michalika nie mogą być rozpatrywane jako obrażające kogokolwiek indywidualnie.

„W naszym odczuciu sprawa przed przemyskim sądem została wytoczona wyłącznie dla uzyskania medialnego rozgłosu” – zaznaczył. Rzecznik podziękował również wszystkim za modlitwę w intencji arcybiskupa, prosząc o dalsze wsparcie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • krut00
  12.03.2015 22:10
  To stowarzyszenie "Stop Stereotypom" powinno pokazać z jakiego źródła pochodzą środki finansowe jakimi dysponuje. Czy to czasem nie to samo źródło, które płaci za szkalowanie Polskich bohaterów promując polskie obozy zagłady i antysemityzm?
  Obawiam się że miejsce pani porucznik tak naprawdę jest w celi odosobnienia. Zwyczaj udawania normalnych ludzi jest przez służby specjalne głęboko zakorzeniony... Myślę że na początek w związku z zaistnieniem podejrzenia o służbę dla obcego wywiadu ta pani powinna oczekiwać na rozprawę w areszcie śledczym.
 • Piotr Olszewski
  13.03.2015 06:12
  Wprawdzie poniższy link dotyczy próby postawienia przed sądem innego kapłana, ale jest trafną diagnozą również dla przypadku Księdza Arcybiskupa.

  http://www.fronda.pl/a/prof-boguslaw-wolniewicz-dla-frondapl-absurdalne-wyskoki-lewactwa,36044.html
 • west
  13.03.2015 08:21
  Ktoś mi napluje w oczy. Będę musiał go przeprosić, że patrzyłem na niego i musiał się wysilić by wykazać się swoją "tolerancją", na którą się wszem i wobec POwołuje...
 • Adam2
  13.03.2015 13:13
  Czy nie spełniają się Słowa Pana Jezusa, że "dla Imienia Jego ,Chrzścijanie bedą prześladowani i ciągani przed sądy"?

  Dzieje się tak na naszych oczach, w Polsce i na całym świecie.

  I czy nie czynią to ludzie mieniący się Katolikami i Chrześcijaninami, wybrani do rządznia w państwach, również przez Obywateli naszej Wiary?

  I przy aprobacie ludzi , którzy nie idą do wyborów, lub fałszują wybory.

  Czy nie jest to cięzki grzech zaniedbania i zaniechania?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11