Hiszpania: Kościół o prawach kobiet

O prawa kobiety upominają się hiszpańscy biskupi oraz katolickie organizacje pozarządowe. Niestety wciąż jest ona ofiarą nierówności w wielu krajach świata. Okazją do zabrania w tej sprawie głosu był Międzynarodowy Dzień Kobiet.

„Kobieta była zawsze przekazicielką, nosicielką systemu wierzeń społeczeństwa, a przez to wielką wychowawczynią. Nic ważnego nie zapuści korzeni, jeśli wcześniej nie przejdzie przez kobietę, jeśli ona tego nie przyjmie” – pisze abp Julián Barrio z Santiago de Composteli. Zachęca, aby z realizmem dostrzec przeszkody, które należy usunąć, aby „kobieta była szanowana i ceniona w swojej godności”. Abp Barrio zaliczył do nich m.in. większą stopę bezrobocia wśród młodych kobiet, trudności w dostępie do pracy i formacji oraz niemożność pogodzenia życia rodzinnego z pracą. „Te trudności sprawiają, że kobieta ma mniej szans, aby na pełnych prawach zintegrować się ze społeczeństwem. Jest jeszcze wiele do zrobienia” – podkreśla abp Barrio.

Z kolei jezuicka organizacja pozarządowa Entreculturas zwraca uwagę na dostęp kobiety do edukacji. „W Burkina Faso zaledwie 27% dziewcząt z regionów wiejskich chodzi do szkoły”. Edukacja dziewcząt i kobiet jest tymczasem „niezbywalnym prawem. Jest to kwestia sprawiedliwości. Bez edukacji pozbawia się je prawa do bycia obywatelkami, które mają głos w swoim społeczeństwie” – czytamy w oświadczeniu Entreculturas. Także prestiżowa organizacja katolicka Manos Unidas apeluje o walkę z ubóstwem i nierównością, którego ofiarami są miliony kobiet na świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9