W Korei Południowej każdego roku średnio ponad 100 tysięcy dorosłych przyjmuje chrzest w Kościele katolickim, co w stosunku do liczby wiernych stawia ten kraj na pierwszym miejscu na świecie.
Episkopat południowokoreański ogłosił niedawno nowe wydanie Katechizmu dla Katechumenów Kościoła Katolickiego w tym kraju, uzupełniony o zarys katolickiej nauki społecznej. Ma to być zarówno narzędzie ewangelizacji, jak i przewodnik dla tych, którzy przygotowują się do przyjęcia chrztu w Kościele katolickim.
O niezwykle dynamicznym rozwoju chrześcijaństwa w Korei Południowej świadczy fakt, że jeśli w 1960 religię tę wyznawało jedynie ok. 2 proc. jej mieszkańców, to obecnie przyznaje się do niej już co trzeci obywatel. Wśród 48-milionowej ludności tego państwa katolików jest dziś 5,3 mln, czyli ponad 10 procent. Liczba kapłanów w tym samym czasie zwiększyła się odpowiednio z 250 do ponad 5 tysięcy. W stosunku do liczby swych członków Kościół południowokoreański ma najwięcej katechumenów.
Toteż nowy Katechizm ma za zadanie przedstawić im i wszystkim wiernym konkretne kryteria oceny i postępowania w obliczu różnych moralnych i etycznych problemów społeczeństwa.
Publikacja składa się z 3 części. Pierwszą stanowi przygotowanie do katechezy, drugą - zasadnicza katecheza i trzecią - "Chwila oczyszczenia i refleksji". W tej ostatniej części zawarto najwięcej elementów katolickiej nauki społecznej.
Większość chrztów osób dorosłych wynika z głębokiego zaangażowania w wiarę i ewangelizację oraz przekłada się na czynny udział w życiu swych parafii, stowarzyszeń kościelnych i różnych dzieł pomocy potrzebującym.
Nieco się wolnością zachłysnęliśmy i zapomnieliśmy, że o wolność trzeba dbać.