Najnowsze badania dotyczące moralności seksualnej Rosjan wskazują na dużą rozbieżność między deklarowaną religijnością a praktykowaniem jej w życiu.
Przed Wielkim Postem, który w prawosławiu rozpoczyna się w 23 lutego, może być to swoisty rachunek sumienia dla społeczeństwa przyznającego się w większości do tego wyznania.
Według wyników badań, przeprowadzonych przez Rosyjski Ośrodek Badania Opinii Publicznej „Lewada”, co drugi badany opowiedział się za prowadzeniem życia seksualnego przed zawarciem związku małżeńskim, a co czwarty nie miał nic przeciwko zdradom małżeńskim. Należy dodać, że za utrzymywaniem związku pozamałżeńskiego wypowiedziało się więcej kobiet niż mężczyzn. Jedna czwarta uczestników badań uważa za normalne uprawianie seksu bez relacji miłości, chociaż blisko połowa badanych wypowiada się przeciwko takiemu podejściu. Ostatnie badania ośrodka „Lewada” wskazały na nieduży wzrost postaw wskazujących na zwracanie się ku tradycyjnym wartościom w sferze seksualnej, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia w wieku od 25 do 39 lat.
Badanie w społeczeństwie rosyjskim, deklarującym w większości przywiązanie do prawosławia, postaw moralnych w sferze seksualnej pokazuje konieczność intensyfikacji katechezy pobudzającej dojrzałą wiarę w życiu osób deklarujących swoją religijność.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.