Nuncjusz: Rosja pogwałciła prawo

Aneksja Krymu była jaskrawym pogwałceniem prawa międzynarodowego, zaś Federacja Rosyjska powinna zablokować napływ bojowników i broni w region Donbasu – stwierdził w wypowiedzi dla portalu vaticaninsider abp Thomas Gulickson.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie zaznaczył, że stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie konfliktu we wschodniej części tego kraju jest zgodne ze stanowiskiem wspólnoty międzynarodowej. Dziś rozpoczyna się wizyta „ad limina Apostolorum” biskupów katolickich obrządku łacińskiego i greckokatolickiego.

Stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie poszanowania prawa międzynarodowego nie różni się od tego jakie w tej sprawie zajmuje wspólnota narodów: dotyczy to zwłaszcza integralności terytorialnej suwerennego kraju i nieingerencji w jego wewnętrzne sprawy” - powiedział watykański dyplomata. Dodał, że aneksja Krymu był jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego. „Jeśli Federacja Rosyjska nie jest w stanie natychmiast przywrócić Ukrainie możliwości kontrolowania swych granic w regionie Donbasu, to może przynajmniej zamknąć granicę z drugiej strony i zablokować przepływ bojowników i broni. Pomoc humanitarna powinna być skoordynowana z Kijowem pod nadzorem Czerwonego Krzyża, OBWE i innych podmiotów” - stwierdził abp Gullickson.

Pytany o stan ducha Ukraińców nuncjusz zaznaczył, że czują się oni opuszczeni i nie zrozumiani przez resztę świata. Natomiast jeśli idzie o relacje między Kościołami i wyznawcami różnych religii podkreślił on rolę Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, dążącej do umocnienia jedności narodowej w obliczu agresji zewnętrznej i podziałów wewnętrznych. Dodał, że w wysiłkach tych uczestniczą także dwa główne Kościoły prawosławne: należący do Patriarchatu Moskiewskiego i będący z nim w konflikcie Kościół Patriarchatu Kijowskiego. Natomiast na pytanie o stosunek Ukraińców do Cerkwi Moskiewskiej abp Gullickson zaznaczył, że odzwierciedla on uczucia narodu ukraińskiego do Federacji Rosyjskiej.

Papieski przedstawiciel na Ukrainie podkreślił rolę pomocy z jaką spieszą ludzie wierzący za pośrednictwem Caritas. Są w nią także zaangażowane Zakon Maltański, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Renovabis oraz inne dzieła. Zaznaczył, że z wydatną pomocą spieszą również Kościoły protestanckie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6