„Ożywienie i odnowienie życia konsekrowanego zachodzą poprzez wielkie umiłowanie reguły, a także poprzez zdolność do kontemplacji i słuchania starszych zgromadzenia. W ten sposób «depozyt», charyzmat każdej rodziny zakonnej jest strzeżony zarówno przez posłuszeństwo jak i mądrość” – powiedział Franciszek podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej wraz z przedstawicielami zakonów.
W Kościele obchodzony jest XIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Papież podkreślił, że liturgia święta Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam drogę, którą przeszedł sam Pan Jezus, stanowiącą propozycję także dla osób konsekrowanych. Jest to droga posłuszeństwa, utożsamienia swojej woli z wolą Ojca i to aż do unicestwienia i upokorzenia samego siebie. Dla zakonnic i zakonników przybiera ono formę reguły, naznaczonej charyzmatem założyciela. Dodał, że poprzez nią „osoby konsekrowane mogą osiągnąć mądrość, ale tylko, podobnie jak Jezus, idąc drogą posłuszeństwa oraz dzięki działaniu w ich sercach Ducha Świętego”.
Zobacz: Pełny tekst homilii papieża Franciszka
Zaznaczył, że chodzi tu o konkretną uległość i posłuszeństwo, a wytrwałość w tej dziedzinie prowadzi do dojrzewania mądrości osobistej i wspólnotowej, co pozwala z kolei na dostosowanie reguł do wymagań czasów.
„Ożywienie i odnowienie życia konsekrowanego zachodzą poprzez wielkie umiłowanie reguły, a także poprzez zdolność do kontemplacji i słuchania starszych zgromadzenia. W ten sposób «depozyt», charyzmat każdej rodziny zakonnej jest strzeżony zarówno przez posłuszeństwo, jak i mądrość” - powiedział ojciecświęty.
Dodał, że właśnie dzięki temu będziemy mogli uchronić się swoistej karykatury życia konsekrowanego, pozbawionego wyrzeczenia, modlitwy bez spotkania, życia braterskiego bez komunii, posłuszeństwa bez zaufania, miłości bez transcendencji.
Na zakończenie swej refleksji Franciszek zauważył, że osoby konsekrowane prowadzą do Jezusa, pozwalając, by samemu stawać się przewodnikami prowadzonymi.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.