Centralnym obchodem Roku Życia Konsekrowanego w diecezji płockiej, była Msza św. pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore w katedrze i spotkanie z zakonnicami i zakonnikami Kościoła Płockiego.
- Czy ten Rok Życia Konsekrowanego przyniesie jakieś zmiany w moim życiu, w życiu mojego instytutu? Czyż nie ma w nas tęsknoty, aby wzrosło znaczenie zakonów w społeczeństwie i Kościele lokalnym? Rodzą się niepokoje, bo rośnie ubóstwo duchowe i materialne w świecie i w klasztorach, jest więc zatroskanie o przyszłość. I czy odwrócimy tendencję spadku powołań? Czy będą widoczne rezultaty i owoce tego roku? Trzeba mieć nadzieję, że tak, bo przecież każdego dnia: indywidualnie i wspólnotowo otrzymujemy wyjątkową moc w słowie Bożym i Eucharystii. Chcemy dać się urzec światłu, ogniowi i proroctwu, które są znakami tajemnicy święta Ofiarowania Pańskiego i zakonnego powołania - mówił abp Celestino Migliore w czasie Mszy św. w katedrze.
- Choć minęło 20 wieków, to światło Chrystusa nie rozbłysło jeszcze na całym świecie i w każdym ludzkim sercu. Wydaje się wręcz, że trudno zobaczyć postęp ludzkości na drodze do Chrystusa, jednak byłby to błąd, aby patrzeć na ten postęp w charakterze sukcesu czy przymusu. Jezus nigdy nie oślepiał Swoim światłem. Ktokolwiek by myślał, że Jezus zmieni świat z dnia na dzień, byłby zawiedziony. On nas uczy, jak każdego dnia mamy oczyszczać serce z argumentów siły, posiadania i arogancji. On przyszedł, aby spojrzeć w twarz złu, które istnieje na świecie, i aby je zastąpić światłem Swego życia - mówił arcybiskup.
Nuncjusz apostolski mówił do sióstr i braci zakonnych, że ich życie i posługa w Kościele ma wymiar prorocki. - Macie budzić świat dla Boga, jak przypomina o tym papież Franciszek. (…) Konsekracja zakonna to proces wzrostu. To relacja człowieka z Bogiem, która dojrzewa przez całe życie, to ciągłe dawanie odpowiedzi miłości. W ten sposób stajecie się również ewangelicznym zaczynem, miastem położonym na górze, inspiracją dla społeczeństwa - mówił abp Migliore.
W czasie Mszy św. ks. arcybiskup pobłogosławił gromnice zgromadzonych w świątyni i przewodniczył procesji, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich rodzin zakonnych z diecezji, księża oraz biskupi: Roman Marcinkowski, Piotr Libera i abp nuncjusz.
W czasie Mszy św. zakonnicy i zakonnice odnowili śluby zakonne. Wszyscy wypowiedzieli słowa modlitwy: ”Boże w Trójcy Jedyny, w komunii z wszystkimi osobami życia konsekrowanego na świecie, wobec naszych pasterzy i ludu Bożego, stajemy dziś przed Twoim obliczem i odnawiamy złożone Ci przyrzeczenia i śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Boże wszechmogący, przyjmij nasze oddanie się Tobie za wstawiennictwem Maryi, niezawodnej Przewodniczki. Umocnij nas Swoją łaską, abyśmy przez naszą konsekrację świadczyli o Jezusie życiem przemienionym i stawali się dla świata czytelnym znakiem Twojej obecności. Amen”.
W czasie procesji z darami siostry zakonne przyniosły do ołtarza tekst konstytucji swych zgromadzeń z prośbą, aby w życiu i posłudze, były wierne charyzmatowi.
W czasie liturgii śpiewy wykonywała międzyzakonna schola sióstr, która specjalnie powstała w diecezji na czas trwania Roku Życia Konsekrowanego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.