Prowadzi ją uczestniczy 60 seminarzystów, 10 sióstr zakonnych, siedmiu księży i grupa młodzieży.
W Brazylii trwają długie wakacje letnie. Chociaż we wspólnotach parafialnych nie ma prawie żadnej działalności duszpasterskiej poza sprawowaniem niedzielnych Mszy, to jednak w niektórych regionach podejmuje są akcje ewangelizacyjne. Jedną z nich, pod hasłem „Ich oczy się otworzyły” (Łk. 24, 31), odnoszącym się do uczniów z Emaus, prowadzi archidiecezja Porto Velho.
Mająca siedzibę w stolicy stanu Rondonia na północy Brazylii, w zachodniej Amazonii archidiecezja od 27 grudnia do 25 stycznia przeżywa już trzecią edycję tego doświadczenia misyjnego. Po Mszy w katedrze w Porto Velho misjonarze świeccy udali się do odległej stamtąd o 265 km parafii św. Franciszka z Asyżu w Ariquemes, gdzie ewangelizują 52 należące do niej wspólnoty.
W dziele ewangelizacyjnym uczestniczy 60 seminarzystów, 10 sióstr zakonnych, siedmiu księży i grupa młodzieży – wszyscy z archidiecezji Porto Velho. Do lokalnej grupy misyjnej dołączyli jeszcze przedstawiciele dziewięciu stanów: Rio Grande do Sul, Paraná, São Paulo, Rio de Janeiro, Minas Gerais, Bahia, Rio Grande do Norte, Ceará e Amazonas. Czas doświadczenia misyjnego ma posłużyć pogłębieniu formacji i wzmocnienia ducha misyjnego wśród seminarzystów, księży, zakonników i świeckich, jak też zwiększeniu liczby misjonarzy poświęcających się Amazonii – zauważa miejscowy arcybiskup Esmeraldo Barreto de Farias.
Każda ewangelizowana wspólnota miała specjalne czterodniowe przygotowanie do spotkania z ekipą misyjną. W każdej wspólnocie grupa przebywa przez pięć dni, prowadząc intensywną pracę ewangelizacyjną. Większe wspólnoty przyjmują dwie lub trzy grupy misyjne, które pozostają na miejscu przez dwadzieścia dni. Z kolei pod koniec pobytu na terenie archidiecezji Porto Velho misjonarze poświęcą dwa dni na podsumowanie przeprowadzonej posługi ewangelizacyjnej.
„Każdy misjonarz będzie miał okazję opowiedzieć, co widział, słyszał, odczuł i jak rozpoznał obecność Jezusa Chrystusa w życiu osób i rodzin, które spotykał” – podkreśla tamtejszy arcybiskup. Ostatnie dwa dni zostaną poświęcone na wspólne skupienie misjonarzy, którym będzie towarzyszył ks. Paulo Suess, konsultant teologiczny Rady Misyjnej Indian (Cimi).
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.