Krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży dotarły do archidiecezji katowickiej.
Na granicy z diecezją opolską symbole ŚDM odebrali 3 stycznia młodzi i ich opiekunowie z archidiecezji katowickiej. Przekazali je im przedstawicieli diecezji opolskiej przy przejeździe kolejowym pomiędzy parafią Płonia (w diecezji opolskiej) i Brzezie (w archidiecezji katowickiej). Obie te parafie leżą na terenie Raciborza.
Od teraz przez dwa tygodnie krzyż i ikona Matki Bożej będą peregrynować po archidiecezji katowickiej. Odwiedzą nie tylko kościoły, ale i centra handlowe, areszt, katowicki dworzec kolejowy, rynki śląskich miast. - Niech ci, którzy stoją trochę z boku, zobaczą, że Pan Bóg jest blisko, że się nie chowa, ale wychodzi, żeby ich szukać – mówi ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej.
Przed krzyżem i ikoną Maryi, które odwiedziły już wszystkie kontynenty, jako pierwsi w archidiecezji katowickiej upadli na kolana parafianie w Brzeziu. Ludzie podchodzili i całowali krzyż Światowych Dni Młodzieży. „W Tobie jest światło, każdy mrok rozjaśni, w Tobie jest życie, ono śmierć zwycięża!” - płynął przez kościół piękny śpiew przy kojących dźwiękach skrzypiec i gitar.
– Spodziewam się, że młodzi zachwycą się na nowo miłością Pana Boga. Po to jest ten krzyż i ta ikona, żebyśmy zobaczyli, że Pan Jezus jest z nami, żebyśmy go doświadczyli tak bardzo blisko – powiedział nam ks. Marcin Wierzbicki. Zwracał uwagę, że na pierwszej adoracji Brzeziu do krzyża podchodzili nie tylko młodzi, ale i ludzie dojrzali. – Do tego krzyża, który dociera na każdy kontynent, każdy może podejść i złożyć na nim pocałunek. Chodzi o to, żebyśmy podobnie jak umiłowany uczeń przyjęli do swojego życia Maryję i Jezusa. Inne rzeczy to dodatki, choć oczywiście ważne. Chcemy, żeby w naszej świadomości już zaistniały Światowe Dni Młodzieży, bo to ogromne wydarzenie. A my jesteśmy wyróżnieni przez papieża Franciszka, że możemy je organizować – stwierdził.
Z Brzezia symbole ŚDM zostały przewiezione do Katowic. Od godz. 20 (3 stycznia) będzie będą czekać na młodych w kościele ojców oblatów na Koszutce. Zagra tu m.in. Magda Anioł z zespołem. Będzie można też tutaj trwać przy krzyżu i ikonie na nocnym czuwaniu (w programie między innymi: 24.00 – Eucharystia, 1.00 – posiłek, 2.00 – Droga Krzyżowa i o 3.00 Godzina Miłosierdzia).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.