Betlejem w Polsce

Coraz bardziej popularne są żywe przedstawienia narodzin Jezusa.

Reklama

W całej Polsce tłumy odwiedzają tzw. betlejemki. Żywe szopki są m.in. w Krakowie, u ojców Franciszkanów, przy katowickiej bazylice w Panewnikach, przy sanktuarium w Piekarach Śląskich oraz w Rzeszowie i Częstochowie.

Na Jasnej Górze znajduje się jedno z najstarszych plenerowych przestawień betlejemskiej szopy. Dawniej budowana w tzw. Wieczerniku, od 2008 r. ustawiana jest w jasnogórskim ogrodzie - na fosach, ciągnących się wzdłuż klasztornego muru. Co roku cieszy się dużym powodzeniem częstochowian oraz przybywających na Jasną Górę turystów i pielgrzymów.

W tym roku elementem dekoracji, która ma skłonić zwiedzających do chwili refleksji, są zegary. Każdy z nich odmierza inny czas, jeden z nich zatrzymał się. W centralnym miejscu umieszczono zegar wskazujący czas aktualny - jest w kolorze zielonym, uznawanym za kolor nadziei. Stojący zegar jest czarny - w kolorze symbolizującym śmierć.

Według wieloletniego jasnogórskiego dekoratora o. Bronisława Kraszewskiego zegary odnoszą się do codziennego zapędzenia, zapracowania, braku czasu na refleksję. "Ta szopka jest takim miejscem, gdzie powinniśmy się zastanowić nad sobą" - zaznaczył o. Kraszewski. Sprzyjać temu ma również lustro - mające zachęcać patrzącego w nie do zastanowienia się nad swoim człowieczeństwem.

Tegoroczna jasnogórska szopka zawiera również akcenty związane z niedawną kanonizacją Jana Pawła II, a także z ogłoszeniem przez Sejm 2015 r. - Rokiem Jana Pawła II. Na klasztornych murach wzdłuż dojścia do szopki umieszczono 22 wielkoformatowe fotografie Zdzisława Sowińskiego dokumentujące obecność papieża na Jasnej Górze. Wystawie tej nadano przesłanie: "Pójdźmy do Betlejem ze św. Janem Pawłem II".

Tradycyjnie jasnogórska szopka stoi w plenerowej scenerii. Jej najważniejsze miejsce to stajenka z figurami Świętej Rodziny, pasterzy, aniołów i trzech króli, a także z elementami aktualnego przesłania jasnogórskich paulinów. Stajenkę otaczają choinki, inne zabudowania i elementy dekoracji oraz zagrody z żywymi zwierzętami.

Wśród nich są: ulubienica dzieci - osiemnastoletnia oślica Amelka, owce, kucyki, kozy górskie, lisy białe, alpaki, drób domowy, pawie, bażanty, gołębie oraz pies - biały owczarek o imieniu Largo. Większość zwierząt na czas otwarcia szopki jasnogórscy paulini wypożyczają.

Nad budową całej rozmieszczonej na ok. 2,5 tys. m kw. dekoracji od października pracowała ekipa cieśli, elektryków, murarzy, dekoratorów i pomocników. Pośród drzew rozmieścili sprzęty rolnicze nadające dekoracji nieco klimatu polskiej wsi. Choć szopka gotowa była już kilka dni temu, zwyczajowo została otwarta po pasterce.

Najwięcej zwiedzających ogląda szopkę w pierwszych tygodniach po świętach. W czasie ferii zimowych odwiedzają ją pielgrzymki młodzieży i turyści, przejeżdżający przez Częstochowę w drodze na zimowy wypoczynek. Szopka będzie otwarta do wtorku przed środą popielcową.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama