Aż 23 tys. osób, które przyjadą na Europejskie Spotkanie Młodych, to młodzież spoza Republiki Czeskiej.
Praga przygotowuje się na pokojowy najazd młodych Europejczyków. Wspólnota z Taizé spodziewa się 30 tys. młodych ludzi. 29 grudnia przyjadą do Pragi autobusami, pociągami, samolotami albo autostopem. Aż 1 950 osób przyjedzie dwa dni wcześniej, już 27 grudnia, aby pomóc w przyjmowaniu przybywających i w różnych zadaniach logistycznych. Najwięcej młodych ludzi ma przyjechać z Polski (najliczniej reprezentowany kraj), Ukrainy, Niemiec, Włoch, Francji, Chorwacji i Białorusi. Uczestnicy spotkania będą reprezentować 65 krajów. Ugoszczą ich rodziny mieszkające w różnych dzielnicach Pragi, a także w okolicznych miastach i wioskach.
We wtorek 30 i w środę 31 grudnia 17 kościołów usytuowanych w historycznym centrum Pragi otworzy swoje podwoje na modlitwę południową. W Centrum Wystawowym Letňany od 29 grudnia do 1 stycznia modlitwa wieczorna będzie odbywać się w 5 miejscach, m.in. wielkim namiocie ustawionym dodatkowo z powodu dużej liczby zgłoszeń. 14 przedstawicieli Czeskiej Rady Kościołów weźmie udział w modlitwie 1 stycznia o 19.00 w katedrze świętych Wita, Wacława i Wojciech, bezpośrednio transmitowanej przez czeską telewizję. 30 grudnia wieczorna modlitwa będzie transmitowana bezpośrednio z Hali 4 w Centrum Wystawowym. Sygnał będzie dostępny w europejskiej sieci EBU.
Aby wyżywić pielgrzymów, wspólnota z Taizé przygotowała 105 000 jabłek i 100 000 mandarynek, 22 000 kg chleba i ponad 500 pojemników z żywnością. Uczestnicy spotkania otrzymają „Propozycje na rok 2015” przygotowane przez przeora Taizé Brata Aloisa. Będzie on co wieczór będzie wygłaszał krótkie rozważania skierowane do uczestników spotkania.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.