Laureatkami Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka są założycielki pierwszego na Śląsku domowego hospicjum. To dr Maria Gross i Teresa Trzeciak.
Nagrodę "w dowód ogromnego szacunku i szczerego podziękowania za umożliwienie humanitarnych warunków godnego peregrynowania ad caelestem Patriam" przyznała kapituła w składzie: ks. dr Andrzej Suchoń, prof. Grażyna Szewczyk, prof. Julian Gembalski, prof. Jan Malicki, prof. Józef Śliwiok, ks. dr Stanisław Puchała, Józef Buszman, Jerzy Dolinkiewicz oraz Andrzej Dawidowski.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Odpustowej Mszy św. przewodniczył abp senior Damian Zimoń. On także wręczył laureatkom wyróżnienia.
Joanna Juroszek /Foto Gość Dr Maria Gross przyjmuje nagrodę z rąk abp. seniora Damiana Zimonia Maria Gross i Teresa Trzeciak to wieloletnie opiekunki Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach, towarzyszące osobom terminalnie chorym. Pierwsza z nich to anestezjolog. Jako lekarz umierającym na nowotwory towarzyszy już od 27 lat. Druga przygodę jako wolontariusz niemedyczny zakończyła w 2008 r. Była również koordynatorką wszystkich działań hospicjum oraz jego prezesem.
- To przede wszystkim zaangażowaniu tych dwóch osób, zdolnych do stworzenia wokół siebie zespołu ludzi dobrej woli, zawdzięczamy powstanie w Katowicach trzeciego w Polsce po Gdańsku i Poznaniu, a pierwszego w Polsce południowej hospicjum domowego obejmującego opieką osoby dotknięte chorobą nowotworową w stanie terminalnym oraz ich rodziny - tłumaczył ks. Stanisław Puchała, wygłaszając laudację.
Nagroda im. Błogosławionego ks. Emila Szramka przyznawana jest od 2009 r. osobie odznaczającej się znaczącą działalnością na rzecz dzisiejszych Katowic w dziedzinach bliskich błogosławionemu. Chodzi o działalność charytatywną, edukację, integrację społeczną, ekumenizm, biblioznawstwo, sztukę, piśmiennictwo, muzykę.
W ubiegłych latach nagrodę otrzymali m.in. abp Damian Zimoń, śp. bp Tadeusz Szurman oraz Teresa i Eugeniusz Maliccy.
Więcej o tegorocznych laureatkach można przeczytać w najnowszym "Gościu Katowickim" (nr 50/2014).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.