Kogo poprzeć w wyborach na prezydentów miast? W elekcjach samorządowych zwykle zastanawiamy się, kto będzie najlepszym gospodarzem. Jednak patrzenie na kandydatów z katolickiego punktu widzenia też jest ogromnie ważne, jeśli po wyborach nie chcemy obudzić się z ręką w nocniku.
CHORZÓW
Jerzy Adam Bogacki, KW Ruch Autonomii Śląska - ma 57 lat. Swoją karierę zawodową zaczął w chorzowskiej Hucie Batory, gdzie w latach 1972–1995 był specjalistą ds. szkoleń. Od 1995 roku jest prezesem sp. z o.o. Hotel Batory. Członek Zarządu RAŚ. Mieszka w Chorzowie-Batorym.
Marek Stanisław Kopel, KW Wspólnie dla Chorzowa - prezydent Chorzowa w latach 1991–2010. Po przegranej walce o fotel szefa miasta w 2010 roku uzyskał mandat radnego. Jest prezesem stowarzyszenia „Wspólnie dla Chorzowa” oraz członkiem zarządu Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP i przewodniczącym Konwentu Miast Śląskich. Ma 59 lat.
Wojciech Ryszard Kosiba, KWW Chorzów Razem - informatyk, ma 56 lat. Przewodniczący koła Polska Razem Jarosława Gowina w Chorzowie. Wcześniej związany z Unią Polityki Realnej. Koordynator Polonia Semper Fidelis na Górny Śląsk. Mistrz okręgowy w brydżu sportowym.
Andrzej Jerzy Kotala, KW Platforma Obywatelska RP - prezydent Chorzowa od 2010 roku, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 2008–2010 był prezesem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Członek zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, przewodniczący Komisji Rozwoju KZK GOP. Chorzowianin od urodzenia, przez lata związany z Radą Miasta. Ma 52 lata.
Grzegorz Aleksander Krzak, KW Prawo i Sprawiedliwość - ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim na kierunku nauki polityczne. Ma 32 lata Zawodowo jest związany z branżą nieruchomości. Kibic Ruchu Chorzów. W 2006 roku został najmłodszym radnym w historii Chorzowa. Pełnił funkcję dyrektora Biura Poselskiego poseł Marii Nowak.
Dariusz Kazimierz Olejniczak, KWW Samorządowa Inicjatywa Mieszkańców - ma 55 lat. Z wykształcenia socjolog. Od 20 lat związany społecznie z Samorządową Inicjatywą Mieszkańców Chorzowa. Krytycznie nastawiony do udziału lekarzy w życiu politycznym. Startuje, żeby poprawić ogólny wizerunek miasta.
Aleksandra Elżbieta Stanusz, KKW SLD Lewica Razem - przewodnicząca miejskich struktur partyjnych w Chorzowie. Ma 35 lat, urodziła się w Prudniku na Opolszczyźnie, od 19. roku życia mieszka w Chorzowie. Zawodowo jest związana ze służbą zdrowia. Głównym aspektem jej działalności społecznej jest przeciwdziałanie dalszej zapaści służby zdrowia i zasadnicza poprawa opieki medycznej nad chorymi.
RYBNIK
Stefan Andrzej Dąbkowski, KKW SLD Lewica Razem - szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Rybniku. Emeryt, ma 66 lat, jest właścicielem firmy prowadzącej szkolenia i kursy zawodowe. Absolwent administracji na UŚ, mieszka w dzielnicy Chwałęcice. Startuje, żeby wzbogacić dyskusję nad kierunkami rozwoju miasta Rybnika.
Adam Fudali, KW Adam Fudali Blok Samorządowy Rybnik - od 1998 r. prezydent Rybnika. Tym razem ma poparcie nie tylko swojego, lokalnego ugrupowania BSR, ale też PiS. To realizacja porozumienia, w ramach którego Adam Fudali w ostatnich wyborach uzupełniających do Senatu RP w Rybniku poparł Izabelę Kloc z PiS (skutecznie – zdobyła mandat). Absolwent Technikum Mechanicznego. W latach 1973–1998 był współwłaścicielem firmy handlowo-usługowej. W zeszłym roku wyszedł z poważnej choroby. Ma 63 lata.
Piotr Paweł Kuczera, KW Platforma Obywatelska RP - od ośmiu lat zasiada w Radzie Miasta, jest w niej szefem Klubu Radnych PO. Jest historykiem, nauczycielem w II LO im. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma 37 lat, od urodzenia mieszka w rybnickiej dzielnicy Popielów.
Aleksander Edward Larysz, KWW Aleksander Larysz Nasze Miasto Rybnik - bezpartyjny, prezes Klubu Olimpijczyka Sokolnia w Rybniku. Jest m.in. instruktorem narciarstwa i trenerem siatkówki. Szefował zespołowi, który zaprojektował rewitalizację dawnego szpitala „Juliusz”. Współorganizował w Rybniku m.in. bale charytatywne na rzecz warsztatów terapii zajęciowej czy domu małego dziecka. Ma 49 lat.
Jan Józef Lubos, KW Ruch Autonomii Śląska - szef koła RAŚ w Rybniku, ma 57 lat, pochodzi z dzielnicy Popielów. Skończył fizykę na UŚ. Był nauczycielem w szkole podstawowej, a później górnikiem – od pracownika niewykwalifikowanego do dyspozytora metanometrii. Dziś pracuje w firmie zajmującej się odmetanowaniem kopalń.
Piotr Paweł Masłowski, KW FOR - prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, politolog po UŚ, ma 37 lat. Pracował w UM Radlina i Starostwie Powiatowym w Rybniku. Pochodzi z Rydułtów, mieszka w Rybniku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).