Kogo poprzeć w wyborach na prezydentów miast? W elekcjach samorządowych zwykle zastanawiamy się, kto będzie najlepszym gospodarzem. Jednak patrzenie na kandydatów z katolickiego punktu widzenia też jest ogromnie ważne, jeśli po wyborach nie chcemy obudzić się z ręką w nocniku.
RUDA ŚLĄSKA
Zbigniew Józef Domżalski, KWW Porozumienie dla Rudy Śląskiej - magister ekonomii, był zastępcą prezydenta i wiceprzewodniczącym Rady Miasta, prowadził też działalność gospodarczą i był prezesem spółek. Ma 55 lat.
Grażyna Dziedzic, KWW Grażyny Dziedzic - od 2010 r. prezydent Rudy Śląskiej, wcześniej była dyrektorem rudzkiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Absolwentka Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.
Adam Jan Kasperek, KW Nowa Prawica - najmłodszy wśród kandydatów, ma 30 lat. Terapeuta zajęciowy i pedagog specjalny. Jest głównym koordynatorem Integracyjnego Klubu Animatorów Skrzydła – IKAS w Gliwicach, który integruje i wspiera niepełnosprawnych.
Henryk Krzysztof Mercik, KW Ruch Autonomii Śląska - jeden z czterech reprezentantów RAŚ w Sejmiku Województwa Śląskiego w kończącej się kadencji. Ma 45 lat, jest inżynierem architektem, miejskim konserwatorem zabytków w Chorzowie i prezesem Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Józef Ernest Osmenda, KKW SLD Lewica Razem - radny czterech kadencji, był wiceprezydentem Rudy i wiceprzewodniczącym Rady Miasta, ma 67 lat. Jest przewodniczącym rady nadzorczej Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Aleksandra Maria Skowronek, KW Platforma Obywatelska RP - wicemarszałek województwa śląskiego, odpowiada m.in. za zdrowie. Wcześniej była urzędniczką w Rudzie Śląskiej, wiceprezydentem tego miasta oraz wiceprezydentem Świętochłowic.
Jerzy Roman Sladek, KW Stowarzyszenie Przyjazna Ruda Śląska - zajmuje się geodezją, szkodami górniczymi oraz gospodarką nieruchomościami. Pracował m.in. dla KWK Zabrze-Bielszowice, Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej i w firmach prywatnych. Prezes Stowarzyszenia Przyjazna Ruda Śląska. Ma 53 lata.
Jerzy Adam Trzciński, KWW „Rodzina Rudzka” - dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Hucie Pokój. Jest też prezesem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Hutniczym, ma 52 lata.
Marek Jacek Wesoły, KW Prawo i Sprawiedliwość - 42-letni radny. Skończył teologię na UŚ. Jest prywatnym przedsiębiorcą. Od 2005 zajmuje się zarządzaniem i organizacją inwestycji dla prywatnego przedsiębiorcy oraz administracją obiektów.
Jarosław Maciej Wieszołek, KWW Forum Samorządowe Ruda Śląska - miał startować jako kandydat PiS, z którym był wcześniej związany, skończyło się jednak na walce o prezydenturę z ramienia lokalnego komitetu. Jest przewodniczącym Rady Miasta i wiceprezesem spółki mieszkaniowej.
TYCHY
Jakub Piotr Chełstowski, KWW Tychy Naszą Małą Ojczyzną - tyski radny, ma 33 lata, pracuje w Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” jako specjalista ds. społeczno-kulturalnych. Wcześniej pracował w ZEG-u i w branży motoryzacyjnej, prowadził samodzielnie Klub Osiedlowy w Spółdzielni Mieszkaniowej Teresa, zajmował się marketingiem. Na swojej stronie wspomina o zaangażowaniu w młodości w Ruch Światło–Życie. Jest sądowym kuratorem społecznym.
Andrzej Józef Dziuba, KWW Prezydenta Andrzeja Dziuby - jest prezydentem Tychów od 2000 roku. Pochodzi z Wrocławia, do Tychów trafił w 1980 r. za pracą i tu się ożenił. Zanim został prezydentem, był głównym inżynierem do spraw inwestycji kopalni „Ziemowit” w Lędzinach, zajmował się też marketingiem i sprzedażą w firmie DBT Scharf Polska. Ma 57 lat.
Grzegorz Tadeusz Kołodziejczyk, KW Prawo i Sprawiedliwość, szef PiS-u w Tychach. Jest nauczycielem w szkolnictwie specjalnym, uczy osoby niepełnosprawne. Jest też trenerem piłki nożnej, szkolił zawodników różnych klubów. Ma 52 lata. W związku z wyludnianiem się Tychów chce postawić na budownictwo komunalne i obniżyć koszty życia w mieście, m.in. przez darmową komunikację miejską dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym.
Włodzimierz Roman Kwiatek, KKW SLD Lewica Razem - członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej od momentu jego powstania i szef tej partii w Tychach. Ma 57 lat. Pracuje w branży inżynieryjnej, drogowej i kolejowej na kierowniczych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).