Pod hasłem „Bogu ufam, nie będę się lękał!” osoby bezdomne z całej Polski przybywają dziś na Jasną Górę w dorocznej, dziewiątej już, pielgrzymce. Swoją obecność zadeklarowało blisko 900 osób bezdomnych z opiekunami z 19 diecezjalnych Caritas. Pielgrzymkę organizuje Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
„To ludzie, którzy często mieszkają w domach pomocy, przytuliskach, noclegowniach, ale to również ludzie, którzy walczą o to, by wyjść z dna. Oni przyjadą do Częstochowy aby podziękować, bo dzięki pomocy m.in. Caritas przeżyli kolejny rok w trudnych czasach” – zapowiadał ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska podkreślił, że bezdomni potrzebują wsparcia nie tylko materialnego, ale i duchowego. "Czują ogromną samotność, czują się wykluczeni, dlatego Caritas w sposób szczególny powinna się nimi zająć i pomóc im w powrocie do normalnego życia, zapewniając schronienie i organizując spotkania modlitewne” – zaznaczył.
W tym roku pielgrzymka odbędzie się pod hasłem zaczerpniętym z psalmu „Bogu ufam, nie będę się lękał!” Swoją obecność zadeklarowało blisko 900 osób bezdomnych z opiekunami z 19 diecezjalnych Caritas.
W programie znajduje się między innymi Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, prowadzona przez podopiecznych Caritas Archidiecezji Katowickiej. Natomiast punktem kulminacyjnym spotkania będzie Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Mariana Subocza, dyrektora Caritas Polska. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
W czasie pielgrzymki bezdomnym zostanie zapewnione nie tylko wsparcie duchowe, ale również ciepły posiłek i prowiant na drogę powrotną.
„Chrystus zawsze się jednoczy z tymi słabymi ludźmi spychanymi gdzieś na margines. W obliczu tego bezdomnego trzeba starać się zobaczyć też spojrzenie Chrystusa” – podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
Caritas w Polsce prowadzą ponad 60 schronisk i noclegowni. W jadłodajniach Caritas rokrocznie wydawanych jest 1 mln. 800 tysięcy posiłków.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).