W minionym roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ponad 805 tys. osób. Do tego dochodzą pielgrzymki grup parafialnych oraz pątnicy indywidualni bądź w mniejszych grupach z kraju i z zagranicy.
Najliczniejszymi spotkaniami na Jasnej Górze były spotkania modlitewne: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, rolników, Ludzi Pracy i Anonimowych Alkoholików. Obok grup, które już od lat przybywają na Jasną Górę w 2013r. po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: Rycerzy Kolumba, karawaningowa, wędkarzy, Żywego Różańca, paralotniowa i Narodowa Pielgrzymka Katechetów. Najwięcej wiernych przybywa do Częstochowy w grupach parafialnych. Było ich w tym roku aż ponad 2,3 tys. Przyjechało w nich ok. 134 tys. osób.
Stałym elementem w kalendarzu jasnogórskich paulinów są pielgrzymki maturzystów. Dużo pielgrzymek maturzystów przybywa do sanktuarium jesienią, na początku roku szkolnego. Podobnie jest wiosną, na krótko przed maturą, kiedy niemal codziennie w klasztorze modlą się maturzyści z różnych części Polski. W 2013 r. przybyło 713 grup młodzieży maturalnej a w nich ponad 141 tys. Osób. Dane te nie obejmują jednak mniejszych grup, np. gdy na pielgrzymkę decydują się uczniowie jednej tylko szkoły czy nawet klasy.
Na Jasną Górę przyszło w minionym roku 260 pieszych pielgrzymek. Uczestniczyło w nich 133 tys. 287 osób. Taka formą pielgrzymowania była w 2013 r. szczególnie uciążliwa ze względu na falę upałów. Najliczniejsze w tym roku piesze pielgrzymki to licząca 8,5 tys. pątników kompania krakowska, radomska z liczbą ponad 7 tys. i warszawska prowadzona przez paulinów, w której przyszło prawie 7 tys. osób. A najdłuższą trasę przeszły: grupa kaszubska wyruszająca z Helu, 638 km w 19 dni, pielgrzymka szczecińsko-kamieńska, grupy z Łukęcina - 636 km w 20 dni, i Świnoujścia - 626 km w 19 dni a także grupa z Ustki - 630 km w 19 dni.
Obok kilkudziesięciu diecezjalnych kompanii na Jasną Górę przybyły także pielgrzymki: strażaków, żołnierzy, studentów, niepełnosprawnych, a nawet bezdomnych i więźniów. Z Lublina na koniach dotarli ułani.
W 2013 r. jasnogórskie Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 77 krajów świata. Najwięcej przybyło Niemców, Włochów, gości ze Stanów Zjednoczonych, Francji czy Hiszpanii. Sporo było także grup z dalekiej Japonii. Przybyło 34 hierarchów z 14 państw świata.
Jasna Góra wciąż pozostaje jednym z tych miejsc, gdzie każdego dnia sprawowanych jest co najmniej kilka Mszy św. W sumie Eucharystię kapłani sprawowali w 2013 r. prawie 70 tys. razy. Kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich wygłoszono ponad 6,5 tys. Rozdzielono 2 mln 335 tys. Komunii św. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 34 tys.250 godzin służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania.
Jasna Góra jest największym na świecie ośrodkiem kultu maryjnego związanego z kultem świętej ikony, a nie z objawieniami Matki Bożej. Wielu pielgrzymów nawiedzających Jasną Górę często wyznaje, że przyjeżdżają tu, co najmniej, trzy razy w życiu: w okresie pierwszej komunii świętej, przed maturą oraz po ślubie razem z rodziną.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.