Watykan: światowe spotkanie ruchów ludowych

W Rzymie rozpoczęło się światowe spotkanie ruchów ludowych, zorganizowane przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”. Wśród ponad stu uczestników szczególnie szeroko reprezentowane są ruchy z Ameryki Łacińskiej.

Trzydniowe spotkanie przebiega pod hasłem: „Kultura spotkania na służbie narodów: alternatywy ludowe przeciw wykluczeniu i niesprawiedliwości społecznej w świetle myśli społecznej Papieża Franciszka”.

„To czas wielkiego dialogu, mającego na celu polepszenie komunikacji i współpracy między ruchami ludowymi a Kościołem” – podkreśla kard. Peter Turkson kierujący watykańską dykasterią, która organizuje spotkanie. Jak zaznacza, wszelkie podejmowane działania mają na celu budowanie bardziej sprawiedliwego świata. Przedstawiciele ruchów zmierzą się z takimi pilnymi tematami, jak chleb, ziemia, mieszkanie, przemoc i ochrona środowiska. Dyskutować o tym będą bezrobotni, migranci, przedstawiciele szarej strefy gospodarczej, pracownicy rolnictwa i bezrolni chłopi, a także mieszkańcy nieformalnych skupisk miejskich jak np. slumsy oraz ludzie żyjący na peryferiach społeczeństwa.

Spotkanie zakończy się powołaniem Rady ruchów ludowych dla koordynowania działań na płaszczyźnie globalnej. Chodzi tu m.in. o zdobycie dla wielu ruchów osobowości prawnej. Dzięki staraniom ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires Jorge Bergoglio udało się to np. w przypadku tzw. „cartoneros”, czyli ludzi utrzymujących się ze zbierania surowców wtórnych. „Jesteśmy przekonani, że chleb, mieszkanie i praca należą do fundamentalnych praw człowieka i trzeba wspólnie walczyć, by każdy miał do nich dostęp” – podkreśla argentyński adwokat Juan Grabois, dziękując Papieżowi Franciszkowi za poparcie dla działań podejmowanych przez ruchy ludowe.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6