Już po raz trzydziesty na Jasnej Górze spotkają się małżeństwa i rodziny z całej Polski. Uczestnicy pielgrzymki organizowanej w tym roku pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła”, będą dyskutować m.in. o internetowych kursach przedmałżeńskich. Rozpoczynającemu się dziś, dwudniowemu spotkaniu przewodniczyć będzie dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Przemysław Drąg.
„Chcemy odkrywać tajemnice pięknej miłości, chcemy uczyć się tego, w jaki sposób, razem z Maryją, żyć i służyć w szkole Jezusa Chrystusa” - informuje ks. Drąg i wyjaśnia, że hasło spotkania nawiązuje do słów Jana Pawła II z Listu do Rodzin: „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła”.
Pielgrzymkę rozpocznie Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kaplicy Matki przez bp. Jana Wątrobę. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny spotka się następnie z diecezjalnymi duszpasterzami rodzin i diecezjalnymi doradcami życia rodzinnego. Będą wspólnie poruszać temat nauk przedmałżeńskich prowadzonych przez Internet oraz katechez „weekendowych”. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Rada KEP ds. Rodziny poinformowała w specjalnym komunikacie, że wydawane przez platformę internetową www.nauki.pl zaświadczenia o odbyciu kursu przedmałżeńskiego nie uprawniają do zawarcia sakramentu małżeństwa.
Podczas jubileuszowej Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin uroczystej Mszy św. w niedzielę o godz. 11.00, przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Jeż.
Podczas Mszy św. małżeństwa będą mogły odnowić swoje śluby, odbędzie się też ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski. Małżeństwa otrzymają specjalny certyfikat potwierdzający odnowienie przyrzeczeń, podpisany przez przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.