– Chcemy obdarować Pismem Świętych tych, których nie stać na kupno własnego egzemplarza – mówi Daniel Bialik.
Od 20 lat organizujemy Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej dla młodzieży. W ramach przygotowań do etapu diecezjalnego każdego roku prowadzimy dla uczestników specjalne warsztaty z Biblią i zauważyliśmy, że nie we wszystkim domach jest Pismo Święte – mówi Daniel Bialik z opolskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Stąd w gronie koordynatorów konkursu zrodziła się inicjatywa „Podziel się Słowem”.
Założenia akcji są bardzo proste. Organizatorzy zachęcają, by sprawdzić, czy w naszych domach na półkach stoją dodatkowe egzemplarze Pisma Świętego. Bo być może jest tak, że ktoś ma dwie lub trzy Biblie, a tak naprawdę korzysta tylko z jednej. – Jeśli tak, to zapraszamy do podarowania Pisma Świętego rodzinie lub osobie, która nie może sobie pozwolić na jego kupienie – mówi Daniel Bialik.
Ważne jest, by taki egzemplarz Biblii posiadał imprimatur, czyli potwierdzenie zgodności z nauką Kościoła katolickiego, i by nie był zniszczony w środku. – Natomiast jeśli ma tylko zniszczoną okładkę, to zajmiemy się jej wymianą – dopowiada Daniel Bialik. Biblie można przynosić osobiście do siedziby stowarzyszenia lub przesyłać pocztą (Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, plac św. Sebastiana 3, 45-030 Opole). Akcję można również wesprzeć, wpłacając darowiznę na konto stowarzyszenia.
– Za zebrane pieniądze kupimy nowe egzemplarze Pisma Świętego, a także opłacimy wymianę zniszczonych okładek – podkreślają pomysłodawcy, wyjaśniając, że do siedziby stowarzyszenia może przyjść każdy, kto chciałby otrzymać Biblię i nie może sobie pozwolić na jej zakup w księgarni. – Nie będziemy zadawać krępujących pytań o dochody, ale w zamian za otrzymane Pismo Święte poprosimy, aby spełnić prośbę papieża Franciszka skierowaną do wiernych na placu św. Piotra w Rzymie: „Umówmy się, że w zamian za ten dar, uczynicie akt miłosierdzia, gest bezinteresownej miłości, pomodlicie się za nieprzyjaciół, o pojednanie czy w innej intencji” – mówią organizatorzy.
Kampania, która ruszyła z początkiem września, będzie prowadzona w diecezji opolskiej i archidiecezji łódzkiej. Nie jest to jednorazowa akcja, ale inicjatywa, która będzie trwała cały czas.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.